CHP’den Başbakan Erdoğan’a Çalık sorusu

CHP’den Başbakan Erdoğan’a Çalık sorusu
CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Çalık Gurubunun yurt dışı yatırımlarında aracılık görevi üstlendiniz mi?” diye sordu.

CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, TBMM Başkanlığı’na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

“İktidarınız döneminde hızla büyüyen şirketlerden biri de Çalık Holding olmuştur” diyen Işık, şu sorulara yanıt aradı:

“Stratfor’un yayınladığı belgelerde Samsun-Ceyhan Boru Hattı için Çalık Gurubu adına pazarlıkları sizin yürüttüğünüz iddiaları doğru mudur?

Doğru ise bundan ne gibi bir çıkarınız olmuştur?

2007 Yılında Atv-Sabah gurubunu satın almak için 750 Milyon Dolar kredi kullanan bu şirketin iktidarınız döneminde Türkiye’nin en büyük ilk yüz şirketi arasına girmesi normal mıdır?

Çalık Grubuna devlet bankalarından kullandırılan kredilerin geri dönüşümünde herhangi bir gecikme olmuş mudur? Olmuş ise kredi ödemelerinde yeniden yapılandırma veya öteleme yapılmış mıdır?

ABD'li medya devi, telekulakçı ve birçok kişinin telefonlarını yasadışı dinleyen Rupert Murdoch ile Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak yaptığınız görüşmenin nedeni nedir? Bu görüşmede ATV ve Sabah'ın satışı konusu mu konuşulmuştur? Bu görüşmenin konusu hakkında neden basına açıklama yapmadınız?

Irak’a yaptığınız yurtdışı gezisi sonrasında Çalık gurubunun 1 milyar dolarlık ihale almasında etkiniz olduğu doğru mudur?
Çalık Grubuna, Irak ve Türkmenistan’da ticari ilişkiler dışında Türkiye’yi temsil edecek gayri resmi herhangi bir görev verdiniz mi? Verdiyseniz bu görevler nedir?”


(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com