CHP'den baz istasyonları için araştırma istemi

CHP'den baz istasyonları için araştırma istemi
CHP, Adalet Bakanlığına ait binalardaki GSM baz istasyonlarının yarattığı sorunların belirlenmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi.

TBMM Başkanlığı'na sunulan, CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek ve aralarında hukukçu milletvekillerinin de imzasının bulunduğu araştırma önergesinin gerekçesinde, GSM baz istasyonlarının, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğuna dair bir çok bilimsel rapor bulunduğu belirtildi.

Adalet Bakanlığınca, on binlerce yargı çalışanın olduğu adliye binalarının üstüne GSM baz istasyonları kurulmasına, binaların içinde GSM sistemini güçlendirme amaçlı elektronik aygıtların kurulmasına onay verildiği ifade edildi.

Adalet Bakanlığı'nın, GSM baz istasyonlarının adliye binalarının üzerine kurulmasına karşı mücadele eden Büro Emekçileri Sendikası Denizli Şubesine, GSM baz istasyonlarının insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığı cevabını verdiği vurgulandı.
Gerekçede, şunlar kaydedildi:

''Adalet Bakanlığı, on binlerce yargı emekçisinin, hizmetlinin, mübaşirin, zabıt katibinin, yazı işleri müdürleri ve icra personelinin, merkez ve taşra teşkilatında görevli her kademeden personelinin sağlığını hiçe saymaktadır. Adalet Bakanlığına bağlı adliye binaları başta olmak üzere, üzerinde GSM baz istasyonu bulunan Adalet Bakanlığına ait ya da Adalet Bakanlığınca kullanılan kamu hizmet binalarında çalışan yargı emekçileri arasında GSM baz istasyonlarının kuruluşunun ardından stres, uykusuzluk, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk hissi, iştahsızlık, dikkat dağınıklığı, konsantre olamama gibi sağlık sorunlarının yaşanıp yaşanmadığı ile ilgili bir sağlık taraması yapılmamıştır. GSM baz istasyonlarının olumsuz etkileri başta olmak üzere, elektromanyetik ya da radyoaktif ışınların zararlarına karşı, yargı emekçilerini korumak amacıyla herhangi bir koruma tedbiri de alınmamıştır. Adalet Bakanlığının baz uygulamasının yarattığı sorunlarının tespiti, ortaya çıkarılması ve çözümlenmesi amacıyla Araştırma Komisyonu kurularak konunun tüm boyutlarıyla araştırılmasını istiyoruz.''
(SRK)
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com