CHP'den belediye atağı

CHP'den belediye atağı
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Türkiye genelindeki bütün belediyelere yönelik yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarının araştırılması ve gerekli önlemlerin alınabilmesi için Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı’na verilen araştırma önergesinin gerekçesinde, kurulacak olan araştırma komisyonu ile buzdağının altına bakılabilme imkânı yakalanabileceği belirtilerek, “Yerel yönetimlerde yaşanan bu çürümüşlük köklü biçimde çözüme kavuşturulabilinir” denildi.

Gerekçede, İçişleri Bakanlığının açıklamalarına göre 29 Mart 2009 tarihinde yapılan seçimlerden sonra belediye başkanları hakkında 2697 işleme konulmama onayı, 2690 araştırma/ön inceleme ve ön inceleme onayı alındığı, bunlardan 1034 tanesine soruşturma izni verilmemesine, 1097 tanesine soruşturma izni verilmesine dair olduğu ifade edildi. Gerekçede şöyle denildi:

“Verilen bu kararların yanı sıra araştırma raporu düzenlenen, Cumhuriyet savcılıkları, valilikler, kaymakamlıklar ve ilgili kurumlara tevdi edilen 559 adet dosya olduğu belirtilmiştir.

Bu rakamlar da göstermektedir ki belediye yönetimlerine dair yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarının sayısı çok fazladır.

Bu iddiaları denetlemekle görevli olan İçişleri Bakanlığı'nın iddialar karşısında partizanca davrandığı, daha çok muhalif belediyeler için yetkisini kullandığı görülmektedir.

Bakanlığın resmi rakamlarına göre soruşturma izni verilmemesine dair rakamlar şöyledir;

AKP’li belediyelerin yüzde 57,16’sına;
CHP’li belediyelerin yüzde 25,53’üne,
MHP’li belediyelerin yüzde 8,12’sine,
BDP’li belediyelerin yüzde 2,32’sine izin verilmemiştir.”


29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerden 7 Mart 2012 tarihine kadar 36 belediye başkanı görevinden alındığı, bunlardan, 8'i AKP, 6'sı CHP, 2'si MHP, 15'i BDP’li olduğu ifade edilen gerekçede, “Bakanlığın bu resmi rakamları konunun sadece bir yönünü ifade etmektedir. Kurulacak olan araştırma komisyonu ile buzdağının altına bakılabilme imkânı yakalanabilir ve yerel yönetimlerde yaşanan bu çürümüşlük köklü biçimde çözüme kavuşturula bilinir” denildi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com