CHP'den canlı bomba sorusu

CHP'den canlı bomba sorusu
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İstanbul-Sultangazi’deki polis karakoluna yapılan saldırıyı Meclis’e taşıyarak, “Elif Sultan Kalsın ve Harran Aydın başta olmak üzere 9 kişinin canlı bomba olduğu bilgisine nereden ulaşılmıştır?” diye sordu.
CHP’li Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı’na İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “İstanbul-Sultangazi’deki polis karakoluna yapılan canlı bombalı saldırının ardından fotoğrafları yayınlanan 9 kişinin daha canlı bomba olduğu ileri sürülmüştür. Ancak adeta hedef gösterilen ve listede isimleri bulunan Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 3. sınıf öğrencisi Elif Sultan Kalsın ve Elazığ Fırat Üniversitesi Metalurji Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi Harran Aydın, 13 Eylül tarihinde bir basın toplantısı gerçekleştirerek alenen hedef gösterildiklerini açıkladıkları gibi, ‘canlı bomba’ iddialarının yersizliğini de, basının karşısına geçerek göstermeye çalışmışlardır” dedi.
 
Tanrıkulu'nun soru önergesinde şu sorular yer aldı:
 
“Canlı bomba adayı oldukları ileri sürülen 9 kişinin fotoğrafları ve kimlik bilgilerinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından basına servis edildiği iddiaları doğru mudur?
 
Elif Sultan Kalsın ve Harran Aydın başta olmak üzere 9 kişinin canlı bomba olduğu bilgisine nereden ulaşılmıştır? Bu konuda ikna edici bir istihbarata sahip misiniz?
 
Eğer kolluk birimlerinin elinde bu konuda ikna edici bir istihbarat bilgisi varsa, neden bu kişiler hakkında herhangi bir işlem yapılmadan, isimleri ve fotoğrafları basına servis edilmiştir?
 
Kalsın ve Harran, politik aktiviteleri yüzünden hedef gösterildiklerini söylemektedirler. Bu öğrencilerin politik aktivitelere dâhil oldukları için canlı bomba olarak yaftalandığı iddiaları doğru mudur?
 
Söz konusu öğrencileri canlı bomba olarak lanse edip hedef gösterenler kimlerdir? Bunlar hakkında herhangi bir işlem başlatmayı düşünüyor musunuz?
 
Hedef gösterildikleri için can güvenlikleri risk altına sokulan öğrencileri korumak ve iade-i itibarda bulunmak için bir girişiminiz olacak mı?
 
Kolluk güçleri, bombalama eylemlerine mani olmak için, hukuki işlemlere riayet etmeden bu tür ‘ifşaatları’ bir yöntem olarak mı benimsemiştir, yoksa söz konusu olay münferit midir?”
(NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com