CHP'den Cemaate sürpriz destek!

CHP'den Cemaate sürpriz destek!
Cemaat CHP'li milletvekilini bir çok defa hedef göstermişti.
İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcılığı dönemindeki "türbanlı kız öğrencileri ikna odasına alma çalışmaları" ve daha sonra Çağdaş Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmesi dolayısı ile Cemaatin hedef gösterdiği CHP milletvekili Nur Serter'den, dershanelerin kapattırılacak olmasına tepki geldi.
 
İstanbul Milletvekili Nur Serter, dershanelerin, bir sebep değil bir sonuç, ihtiyacın ürünü olduğunu belirterek, “Hiç kimse çocuklarını silah zoruyla göndermiyor. Siz önce SBS’yi, üniversiteye giriş sınavlarını kaldırın, bütün öğrencileri istediği okullara yerleştirin, o zaman dershane kalacak mı?” dedi.
 
AKP Hükümeti döneminde eğitimde büyük skandalların ve yanlışların yapıldığını belirten Serter SBS sorularının, 9 il merkezine 2 gün önceden gönderiliğini, bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’nın, iki gün içinde alelacele yeniden sınav sorusu hazırlamak zorunda kaldığını söyledi.
 
Serter, üniversiteler açılırken neredeyse bütün milletvekillerinin yurt talebiyle karşılaştığını dile getirerek, yurdun, her öğrenci için yaşamsal öneme sahip olduğunu anlattı.
 
Ülke genelinde 24 bin 415 yurt kontenjanının boş olduğunu bildiren Serter, “Bir tek öğrenciye yurt bulmaya çabalarken bu kadar kontenjanın boş kalması skandaldır, beceriksizliktir, planlama hatasının görünür kılınmasıdır” dedi.
 
Serter, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi büyük illerde bile yurtlarda ciddi kontenjan açıklarının olduğunu ifade ederek, İstanbul’da 475, Ankara’da bin 722, İzmir’de 4 bin 129, Adana’da bin 808, Erzurum’da bin 833, Diyarbakır’da 796 boş kontenjan bulunduğunu bildirdi.
 
FATİH PROJESİ KOF ÇIKTI!
 
Serter, FATİH Projesi’nin, hazırlıksız başlatılan, siyasi nitelikte bir proje olduğunu savundu. Serter, projenin 2013′de bitirileceği söylenirken, bunun daha sonraki yıllara uzadığını belirtti.
 
Proje kapsamında 10,5 milyon öğrenciye tablet dağıtılacağının ilan edildiğini ancak 62 binin dağıtıldığını kaydeden Serter, başarının yüzde 0,6 olduğunu vurguladı.
 
Dershanelerle ilgili tartışmalara yönelik soruyu da yanıtlayan Serter, dershaneli bir eğitimi savunmadığına işaret etti. Serter, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“İdealimdeki eğitimde, eğitimin kalitesi o kadar yüksektir ki dershaneye ihtiyaç olmaz. Bugün dershaneler varsa, dershanelerin bir sebep değil bir sonuç olduğunu algılamak gerekir. Bir ihtiyacın ürünüdür. Hiçkimse çocuklarını silah zoruyla göndermiyor, aileler çocuğunun sınavı kazanması için gönderiyor. Niye ihtiyaç duyuyor; çünkü bu eğitimi öğrenci okulda alamıyor, alamıyorsa takviye gerekiyor. Okulun eğitim kalitesini yükseltmeyecek, sınavları kaldırmayacaksın ama dershaneleri kaldıracaksın. Mantıksal olarak anlaşılır değil. Bu olursa, her ev bir dershane olur, dershane öğretmenleri evlerde, 10-15 öğrenciye ders verir, gizli dershaneler çıkar, merdiven altına iner. Dershanede çalışan öğretmenler vergi vermeyeceği için devlet kayba da uğrar. Öğrenciyi üniversiteye hazırlamak için yasadışı yola başvurmaya bırakmak hangi aklın kabul edileceği bir şeydir? Bu tartışma, baştan hatalı. Siz önce SBS’yi, üniversiteye giriş sınavlarını kaldırın, bütün öğrencileri istediği okullara yerleştirin, o zaman dershane kalacak mı? Dershanelerin açılmasına izin verirken, cemaatle ilgili olarak ne istedilerse yaptık anlayışıyla hareket ederken, dershanelerin kapatılmasından söz etmiyor, şimdi gözdağı vermek için dershaneleri kullanıyorsun. Bu, bunu yapanların elinde patlayacaktır.” (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com