CHP’den “çocuk gelinler” sorusu

CHP’den “çocuk gelinler” sorusu
Türkiye Cumhuriyeti 90 yıllık kazanımlarını, 11 yıllık AKP Hükümeti döneminde hızla kaybetmeye devam ediyorTürkiye Cumhuriyeti
90 yıllık kazanımlarını, 11 yıllık AKP Hükümeti döneminde hızla kaybetmeye devam ediyor. Siyasi, ekonomik ve sosyal kayıplarda devasa artışlar göze çarpıyor.

Son zamanlarda basında yer alan; ancak sayısının daha fazla olduğu iddia edilen kadına şiddet, çocuk gelin ve damatlar, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve tecavüzler almış başını gidiyor.

Tüm bunlar olurken, AKP Hükümeti kendi zihniyeti gereği, sadece kadının başını örtmeyi ve eve hapsetmeyi kendi yaşam felsefesi olarak topluma da dayatmaya hız vermiş görünüyor.AKP Hükümeti, çocuk gelinlerin sayısını arttıran 4+4+4 eğitim sitemini getirerek, liseli öğrencilere evlenmelerini teşvik etmek için evlilik kredilerinde inanılmaz kolaylıklar sağlayarak, Halkın verdiği vergilerle bu gerici zihniyet için kesenin ağzını sonuna kadar açtı.

Siyasette ve toplumda sert tepkiler gören bu AKP Hükümeti zihniyeti Meclis’e taşındı.CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a "çocuk gelinlerin" sayısını sordu.

Tanrıkulu, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:“-Türkiye genelinde (evlenme yaşının altında) çocuk gelin sayısı kaçtır? İllere göre dağılımı nedir?

-Çocuk yaşta evlendirildikten sonra intihar edenlerin sayısı kaçtır? İllere göre dağılımı nedir? İntihar ve diğer sebeplerden dolayı hayatını kaybeden çocuk gelinler ile ilgili açılan dava var mıdır? Varsa Türkiye genelinde açılan -dava sayısı nedir?

-Türkiye genelinde intihar ve diğer sebeplerden dolayı hayatını kaybeden çocuk gelinler ile ilgili açılan davalardan kaçı sonuçlanmıştır?

-Çocuk gelinler (evlenme yaşının altındaki) için yapılan çalışmalar nelerdir?

-Türkiye genelinde imam nikahı ile yapılan evlilik sayısı kaçtır? İllere göre dağılımı nedir?

-2002-2013 yılları arasında imam nikahı evliliklerindeki artış oranlarının yıllara göre dağılımı nedir?

-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çocukların evlendirilmesi ve çocuk gelinlerin ölümünün önüne geçilmesi için yapmış olduğu çalışmalar var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir?

-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının intihar eden veya bazı sebeplerden hayatını kaybeden çocuk gelinler ile ilgili başlattığı yasal incelemeler var mıdır? Varsa 2002-2013 yılları arasında başlatılan yasal incelemelerin sonuçları yıllara göre nelerdir?”

AKP Hükümeti'yle özlenen Yeni Türkiye'de herkesin çocuğu tehlikede demek daha doğru. Bu zihniyetin işi kadın ve çocuk konusunda bizi dünyada bu şekilde zirveye taşımak gibi görünüyor.

Aksini iddia eden verilere ve 11 yıllık AKP Hükümeti döneminin icraatlarına, değiştirdiği eğitim sisteminin aslında ne olduğuna bakmakta fayda var. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com