CHP'den demokrasi paketi

CHP'den demokrasi paketi
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu demokrasi paketini açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları...

Yüzde 10 seçim barajı darbecilerin getirdiği bir milli irade hırsızlığıdır. Böyle demokrasi olmaz. Darbe zihniyeti günümüzde de varlığını sürdürüyor.

2012 yılı Türkiye'sinde darbe hukukundan söz ediyoruz. Demek ki bir sorun var. Sansürden, hapisteki milletvekillerinden, baskıdan, telefonların dinlenmesinden, kadın cinayetlerinden söz ediyoruz. 32 yıl içinde totaliter rejimin teknolojisi değişti. Askeri dikta yönetimlerinden postmodern yönetime geçtik. Bunları yüreğim acıyarak anlatıyorum. Bu toprak Mevlananın Yunus Emreler'in toprakları. Bir Mevlanayı başka bir toplum yaratmadı biz yatrattık.Ülkemizde demokrasi varmış gibi oyun oynamaktan vazgeçelim. Yeni kuşaklar gerçek demokrasinin Ne olduğunu öğrensinler tadına varsınlar ki onları kimse gömlek demokrasisiyle kandırmasın.

CHP'nin şimdiye kadar önerdiği yasa değişiklikleri bu ülke için önerildi. Çağdaş bir demokrasiye kavuşmamız için siyasi partilerimizin darbe temizliği için CHP'nin demokrasi paketine katkı sunmaya davet ediyoruz.
 
CHP olarak tarihimizin her döneminde demokrasi için mücadele ettik. Darbelerden en fazla zararı biz gördük. Her zaman her yerde her ortamda demokrasi için mücadele ettik. Demokrasinin olmadığı bir yerde insan haklarından söz edemezsiniz.

Tbmm'nin vekillerine söylüyoruz. Darbe hukukundan Türkiye'yi temizlemek mi istiyorsunuz?. CHP hazır. Darbe hukukundan Türkiye Cumhuriyetini kurtarmak her siyasetçinin görevidir.

CHP'NİN DEMOKRASİ PAKETİ

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, CHP’nin 24. dönem’de “temel haklar, özgürlükler ve demokrasi için” verdiği kanun tekliflerinin yer aldığı, “Darbe temizliği için CHP’den demokrasi paketi” başlıklı bir kitapçık hazırladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından sunumu yapılan kitapçıkta, CHP’nin TBMM Başkanlığı'na verdiği 32 konuda değişlikleri içeren kanun tekliflerine ilişkin, teklifi kimin verdiği, ne amaçladığı gibi bilgiler yer alıyor.

Kitapçığın giriş bölümünde ise “CHP’yi ‘çözüm üretemiyor’ diye eleştirenlere sesleniyoruz; 24. dönemin ilk altı ayında Türkiye’nin demokrasi, insan hakları ve özgürlükler alanındaki engellerin önemli bir kısmını ortadan kaldıracak kanun değişikliği teklifleri verdik” ifadeleri yer aldı. Türkiye’de değişimi sadece yeni Anayasa’ya bağlamanın gerçekçi olmadığı belirtilen kitapçıkta, darbeden seçime kadar geçen süre içerisinde yasama organı işlevini gören Milli Güvenlik Konseyi döneminde çıkarılan 105 temel kanun ve KHK’nın aradan geçen 30 yıllık süreye karşın halen yürürlükte olduğu ifade edildi. 30 yıl önce darbe ortamında yapılmış bir anayasa ve onun çerçevesinde hazırlanmış kanunların esas olarak bu değişimi engellediği savunulurken, CHP olarak toplumun rahat bir nefes alması, özgürlük kanallarının açılması, insan haklarının daha geniş bir alana yayılması, eksiksiz bir demokratik düzenin kurulması için CHP meclis grubunun TBMM bünyesinde önemli yasama faaliyeti içerisinde bulunduğu belirtildi. Kitapçıkta, “Demokrasinin eksiksiz uygulanması, ceza adaletinin tam olarak sağlanması amacıyla insan haklarından tüketici haklarına, adil yargılamadan nefret suçlarının cezalandırılmasına kadar geniş bir yelpazede kanunların değişimini için tekliflerde bulunduk. Tekliflerimizin bir an önce kanunlaşması için TBMM’yi daha etkin tutum almaya devam ediyoruz” denildi.

32 KONUDA DEĞİŞİKLİK

Kitapçıkta, ilk olarak CHP’nin Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ile ilgili kanun teklifleri yer alıyor. Bu bölümde çocukların cinsel istismarı, kaçırılması ve cinsel taciz suçlarında cezaların arttırılmasına ve çocuk haklarına ilişkin kanun teklifleri, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ile ilgili kanun teklifleri, tutukluluk süreleri, hapis cezalarının azaltılması ve adil yargılamaya ilişkin kanun teklifleri, tutukluluk koşullarının iyileştirilmesine ilişkin teklifler, faili meçhul cinayetler ve zorla kaybedilme suçlarında zamanaşımının kaldırılmasına ilişkin teklifler ile Nefret Suçlarına İlişkin Kanun Teklifi ve Ceza Muhakemesi Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’ne ilişkin bilgiler yer alıyor.
Kitapçıkta ikinci olarak CHP’nin Terörle Mücadele Kanunu ile ilgili kanun teklifleri bulunuyor. Şehit çocuklarının ve yakınlarının istihdamına ilişkin olarak Terörle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Terör Eylemlerinde Yaşamlarını Yitirenlerin Yakınlarına Ödenen Tazminatın Artırılmasına İlişkin Kanun Teklifi, Terörle Mücadele Kanununun Basın-Yayın Özgürlüğünü Kısıtlayan Maddelerinin Yürürlükten Kaldırılması ile İlgili Kanun Teklifi ve 3713 Sayılı Terörle Mücadele Yasasının 6 ve 7. Maddelerinin Yürürlükten Kaldırılması Hakkında Yasa Teklifi bu bölümde yer alan teklifler arasında.

Darbe Temizliği için CHP’den Demokrasi Paketi’nde, Adli Sicil Kanunu ile İlgili Değişiklik Teklifi, 12 Eylül 1980 Darbe Sürecinin Yol Açtığı Mağduriyetlerin Giderilmesine İlişkin Kanun Teklifi ile Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’nin yer aldığı 12 Eylül ve askeri darbelerle ilgili kanun teklifleri bulunuyor. Yine, kitapçıkta Seçim Barajının Düşürülmesine İlişkin Kanun Teklifi, Cemevlerinin İbadet Yeri Sayılmasına İlişkin Kanun Teklifi’nin de yer aldığı inanç özgürlüğü ve kadın hakları ile ilgili kanun teklifleri, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ile ilgili kanun teklifleri, afetlerle ilgili kanun teklifleri, tüketici hakları ile ilgili kanun teklifleri, yargı harçları ile ilgili kanun teklifleri ile Hakimler ve Savcılar Kanununa Bir Geçici Madde Eklenmesine Dair Kanun Teklifi ve Yükseköğretim kanununda Değişiklik yapılmasına Dair Kanun Teklifi yer alıyor.
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com