CHP'den engelliler için komisyon önerisi

CHP'den engelliler için komisyon önerisi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile Ankara Milletvekili Levent Gök, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı’na, engellilerin yaşadığı sorunların saptanması, çözümü için etkin ve kalıcı önlemlerin alınması amacıyla İnsan Haklarını

CHP’li Tanrıkulu ve Gök, başvurularında Türkiye’de engelli vatandaşların toplam nüfusun 12,29’unu (yaklaşık 8.5 milyon) oluşturduğunu belirterek şöyle dedi:

Farklı engel gruplarında bulunan bu vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne yönelik olarak bugüne kadar etkin ve kalıcı önlemler alınamamıştır. Engellilerimizin yaşamakta olduğu sorunlar her geçen gün artmaktadır. Özellikle engelli vatandaşlarımızın istihdam sorunu, topluma katılmaları için fiziki koşulların yetersizliği sürekli dile getirilmesine rağmen çözüme yönelik ciddi adımlar atılmamaktadır. 5825 sayılı Yasa ile TBMM’de onaylanan Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin 31. maddesi, Taraf Devletlere Sözleşmenin uygulanması açısından gerekli politikaları formüle etmeleri ve geliştirmelerinde kendilerine yol gösterecek, istatistik veriler ve araştırmalar da dahil olmak üzere uygun bilgileri toplama ve bunları herkesle paylaşma görevi yüklemektedir. Ancak bugüne kadar toplum içinde kaç engelli olduğu, bunların engel türlerine göre dağılımları konusunda yapılmış tek çalışma 2002 yılına ait bulunmaktadır.Engellilerimizin yaşadığı sorunların saptanması, çözümü için etkin ve kalıcı önlemlerin alınması amacıyla İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederiz.”(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com