CHP'den engelliler için teklif

CHP'den engelliler için teklif
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, engelli bireylerin engelliliğe dayalı ayrımcılık nedeniyle açtıkları davalar ile buna ilişkin takiplerin harçtan istisna edilmesine ilişkin TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM Başkanlığı’na, Harçlar Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni sundu.
Teklifin gerekçesinde, Türkiye nüfusunun yüzde 12’sinin engelli olduğu belirtilerek, şöyle denildi:

“Günümüzde yine de engellilere yönelik çeşitli ayrımcı uygulamalar olabilmekte ve yasa hükümleri hak tecavüzlerini engelleme bakımından yetersiz kalmaktadır. Bunun temel nedenlerinden birisi engellilerin ezici bir çoğunluğunun ekonomik olarak yoksul olup kendilerine yönelik ayrımcı uygulama ve hak tecavüzlerini mahkemelere taşıma ve dava açma konusunda yargı masraflarını karşılayamayacak durumda olmalarıdır. Engellilerin dava masraflarını karşılayamamaları kendilerine yönelen saldırı ve hak tecavüzlerini yargıya taşımaktan vazgeçme yönünde caydırıcı bir rol oynamaktadır. Bu engelin ortadan kaldırılması gerekmektedir.
Bu nedenle engelli bireylerin engelliliğe dayalı ayrımcılık nedeniyle açtıkları davalar ile buna ilişkin takiplerin harçtan istisna edilmesi ihtiyacı vardır.”


TEKLİF NE GETİRİYOR

Teklif ile Harçlar Kanununun 13’üncü maddesine eklenen fıkra ile engelli bireylerin engelliliğe dayalı ayrımcılık nedeniyle açtıkları davalar ile buna ilişkin takiplerin istisna edilmesi öngörülüyor.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com