CHP’den Erdoğan hakkında gensoru

CHP’den Erdoğan hakkında gensoru
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ve 50 milletvekili arkadaşının imzasıyla verilen gensoru önergesinde, "Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin yüzde 80'inin 2007'de üç kez ihaleye çıkarıldığı, 3 milyar dolar gelir beklenen ihalelerde verilen en yüksek teklifin

TBMM Başkanlığı'na verilen gensorunun gerekçesinde, 4 Temmuz 2012'deki yasa değişikliğiyle özelleştirme sonrası uygulanacak tarifenin 10 yıldan 8 yıla indirilerek, kalan yüzde 20 hissenin de özelleştirme kapsamına alındığı hatırlatıldı.
 
Süreç içerisinde doğalgaz hatlarının yenilendiği, abone sayısının 1 milyon 411 bine ulaştığına dikkat çekilen gerekçede, 25 Ocak 2013 tarihindeki 4. ihalede en fazla 1 milyar 162 milyon dolar teklif verildiğine dikkat çekildi.
 
Bir televizyon kanalında "Karlılık olayını milletimizin lehine düşünmek durumundayız. Mesela Başkentgaz' 1.5 milyar doları yakalamışız. "Türkiye bu kadar güçlü olmuşken, enerjide bu kadar güçlü bir yere gelmişken, sen 'nasıl oluyor da şimdi 1.100 veriliyor" demez misin? sözleri hatırlatılarak, Başbakan Erdoğan'ın Özelleştirme Yüksek Kurulu Başkanı olarak 14 Mart 2013'te ihaleyi onayladığı belirtildi.
Gerekçede şu konulara yer verildi:
 
"Piyasa değeri çok daha yüksek olan Başkentgaz'ın bu kadar düşük bedelle satılmasıyla oluşacak kamu kaybı son derece büyüktür. Başbakan'ın, kendi sözlerinin aksine, Türkiye'nin 2. büyük doğalgaz dağıtıcısı olan Başkentgaz ihalesini, hangi gücün etkisiyle ve hangi pazarlıklar sonucunda onayladığını kamuoyuyla paylaşması ve hesap vermesi gerektiği çok açıktır. Ayrıca, Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin özelleştirilmesiyle Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin çok önemli bir gelir kaynağından mahrum olması yanında, doğalgaz satış fiyatındaki kamu kontrolü tamamen ortadan kalkacak; tüketiciler, dağıtıcı firmanın tekel gücünden kaynaklanan fiyat politikasıyla mağdur olacaktır." (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com