CHP’den Erdoğan’a suç duyurusu!

CHP’den Erdoğan’a suç duyurusu!
'Başbakanlık sıfatıyla bağdaşmayacak bir sorumsuzluk ile sıklıkla meşrep-mezhep-gen ve zihniyet ayrımcılığı yapmak bizim kanunlarımıza göre de suçtur'

Başbakan Erdoğan’ın mitinglerinde ve yaptığı diğer konuşmalarının neredeyse tümünde kendisi gibi düşünmeyenleri hedef alan söylemleri toplumsal yapımızda tehlikeli gidişatlara sebep oldu.

Sokakta eli palalılar, eli sopalılar AKP gibi düşünmeyenleri cezalandırma timleri görevi görürken halk bu gidişattan oldukça rahatsız.
Durumdan rahatsız olanlar sadece halk bazında kalmamış, muhalefetteki siyasi partilerin de yaptıkları açıklamalarla bu tehlikeli ve nefret içerikli gidişata işaret edilmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Aralık 2013 tarihinde Manisa’nın Akhisar ilçesinde yaptığı mitingde yaptığı konuşmayı CHP’li Veli Ağbaba, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

CHP’li Ağbaba, TCK 216. maddeye dikkat çekerek, Başbakan’ın konuşmasında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini, halkın bir bölümünü aşağıladığını” iddia ederek, Başbakan’ın cezalandırılmasına karar verilmesini istedi.

Başbakan’ın konuşmasında, “Ben bu CHP zihniyetine mensup olan savcıların mağduruyum, onu da söylüyorum. Onların meşrebine, onların mizacına mensup olanların mağduruyum. Bunların genlerinde ne var bunu da iyi bilirim. Başbakanınız, Milli Eğitimin kitaplarında olan bir şiiri okumak suretiyle içeri girdi. Kimdi mahkûm eden? İşte bu CHP zihniyetine mensup, şu andaki genel başkanın meşrebinden mizacından olan kişilerin mağduruyum ifadelerinde bulunduğu belirtilen suç duyurusunda şöyle denildi:

Başbakan’ın konuşmasında açıkça ‘bunların genlerinde ne var bunu da iyi bilirim, CHP Genel Başkanının meşrebinden mizacından kişilerin mağduruyum’ diyerek ırkçı – öjenik saiklerle Aleviliği kastettiği açıktır. Başbakanlık sıfatıyla bağdaşmayacak bir sorumsuzluk ile sıklıkla meşrep-mezhep-gen ve zihniyet ayrımcılığı yapmak bizim kanunlarımıza göre de suçtur.“

TCK Madde 216’ya göre, halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimsenin, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı belirtilen suç duyurusunda şu ifadeler yer aldı:

Başbakan anılan sözleriyle ve sıklıkla, mezhep bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimi diğer bir kesim aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmekte, halkın bir kesimini mezhep farklılığına dayanarak alenen aşağılamaktadır.

Arz ve izah edilen nedenlerle ve re’sen gözönüne alınacak durumlara istinaden, halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden, aşağılayan şüphelinin cezalandırılmasına karar verilmesini vekil eden adına saygılarımla talep ederim.”  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com