CHP'den Esenyurt yangını açıklaması

CHP'den Esenyurt yangını açıklaması
CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, işçi sağlığı ve güvenliğinin piyasaya açılmaması, çalışanların sağlık ve güvenliğini temel alan bir anlayışla yasal düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Çam, CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan ile İstanbul Esenyurt'ta 11 işçinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili Mecliste basın toplantısı düzenledi.

Musa Çam, yangında yaşamını kaybeden işçilerin kötü şartlarda çalıştıklarını ve uygunsuz koşullarda barındıklarını söyledi. İşçi sağlığı ve güvenliği sisteminin çöktüğü Türkiye'nin, ölümlü iş kazaları sıralamasında Avrupa'da birinci, dünyada üçüncü sırada yer aldığını belirten Çam, istatistiklere göre, Türkiye'de her yıl ortalama 75 bin iş kazası yaşandığını, binden fazla işçinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

İş kazalarının, işçilere yönelik baskıların en çıplak örneği olduğunu anlatan Çam, ''İşçiler, uzun iş saatlerinde, güvenlik önlemlerinin alınmadığı koşullarda çalışıyor. Bunun nedeni işçinin örgütsüzleştirilmesidir. AKP iktidarı, güvencesizliği yasal zemine oturtmayı hedeflemektedir. İş kazaları bir kader değildir, yüzde 98'i önlenebilir durumdadır'' diye konuştu.

Çam, işçi sağlığı ve güvenliğinin piyasaya açılmaması, bu konuda hızlı bir şekilde, çalışanların sağlık ve güvenliğini temel alan bir anlayışla yasal düzenleme yapılması gerektiğine dikkati çekti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com