CHP'den flaş Suriye iddiası

CHP'den flaş Suriye iddiası
"O 16 uçağın Esenboğa’da ne işi vardı"

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri'ne ait 16 uçağın Esenboğa Havalimanını kullandığınıbelirtti Kart: "Suriye'ye müdahalenin tartışıldığı bir dönemde Esenboğa Havaalanı'nındaki gelişmeler son derece önemlidir. Esenboğa Havaalanı, Suriye'ye yapılacak müdahale için lojistik üs olarak kullanılıyor" dedi.

Basın toplantısı düzenleyen Atilla Kart, Dışişleri Bakanlığı'nın 28 Şubat 2013 tarihinde verdiği soru önergesini 15 Temmuz'da yanıtladığını belirterek, cevapta, sözkonusu uçuşların insani yardım amacı taşıdığının açıklandığı söyledi. Bakanlığın cevabının yüzeysel ve soyut olduğuna dikkat çeken Kart, "Cevap metninde şahsıma hitap ederken 'Konya Milletvekili Osman Korutürk' hitabını kullanarak sorumluluktan uzak anlayışını ortaya koymuştur" diyerek şöyle devam etti:

"Bakanlık, Suriye konusunda bilgi kirliliği ve karartmayı devam ettirmektedir. Suriye'ye müdahalenin tartışıldığı bir dönemde Esenboğa Havaalanı'nındaki gelişmeler son derece önemlidir. Esenboğa Havaalanı, Suriye'ye yapılacak müdahale için lojistik üs olarak kullanılıyor. Türkiye çoktan savaşın tarafı konumuna gelmiştir. Anayasa'nın 92. maddesi ihlal edilmektedir. Anayasa'nın açık hükmüne göre Esenboğa'da sürdürülen faaliyetler yönünden TBMM'nin kararı ve izni zorunlu olmasına rağmen, neden bu izin alınmamaktadır?"

Toplantının ardından soruları yanıtlayan Kart, Suriye'deki incelemelerin sonuçları açıklanıncaya kadar taraf haline gelinmemesi, BM'nin kararının beklenmesi gerektiğini söyledi. Kart, Suriye'nin akıbetini Suriye halkının belirlemesi gerektiğini vurgularken, Suriye ile ilgili hükümetin elinde bulunan tezkerenin de olası bir askeri müdahale için yeterli olmadığını iddia etti.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com