CHP’den geçici işçiler için önerge

CHP’den geçici işçiler için önerge
CHP Meclis'e vatandaşın sorunlarıyla ilgili 2 önerge daha verdi...

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, geçici işçilerin sorunlarının ve çözüm yollarının derinlemesine araştırılması, eksikliklerinin giderilmesi, destekleme yollarının araştırılması, idari ve kurumsal yasal düzenlemelerin yapılması amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı’na verilen araştırma önergesinde, Meclis’in geçici işçilerin sorunlarını araştırması ve bir çözüm yolu bulması talep edildi.

Gerekçede, kamuda binlerce geçici işçinin çalışmakta olduğuna dikkat çekilerek, şöyle denildi:

“Özellikle geçici işçi alımına ve istihdamına yönelik olarak mevzuattan kaynaklanan boşluklar, kurum ve kuruluşlar açısından bu istihdam şeklini diğerlerine göre daha tercih edilir hale getirmiştir. Bu kapsamda çalışan personelin iş mevzuatı hükümlerine tabi olmasına rağmen işçi istihdamıyla ilgisi bulunmayan alanlarda bile geçici işçi çalıştırılmasının yaygınlaştığı görülmektedir. Bununla birlikte geçici işçilerin statüsünde iyileştirme olduğu düşüncesiyle 5620 Sayılı Kanunla sözleşmelilik uygulaması yaygınlaştırılmaya çalışılmıştır. Ancak sözleşmeli personel olarak kamuda görev yapmanın da kadrolu olmaktan uzak bir statü olduğu gerçektir. Geçici işçiler ve beraberinde sözleşmeli personel kadro alamadıkları için mağdur durumdadır.” (ANKA)

Sahte kanser ilaçları için önerge

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, sahte kanser ilaçları için Meclis’te araştırma açılmasını istedi.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı’na verilen önergede, son günlerde basında Altuzan isimli kanser ilacının sahtesinin Türkiye’de de kullanıldığı, Ortadoğu ülkelerine buradan gittiğine dair haberler yer aldığı belirtilerek, bu iddiaların araştırılması ve gerektiğinde çözüm üretilmesi amacıyla Meclis araştırması açılması istendi.

Araştırma önergesinin gerekçesinde, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA), Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı eyaletlerinde Avastin (Bevacizumab) isimli kanser ilacının sahtesinin saptandığını açıkladığına işaret edilerek, “İlacın üreticisi Roche firması, yılda 6 milyar dolarlık satış yapan ilacın ABD’nin dört bir tarafına dağıtıldığını ancak kaç şişe satıldığını bilmediğini ve araştırılmakta olduğunu açıklamıştır. Türkiye’de de aynı etken maddeyi içeren ilaç Altuzan ismiyle bulunmaktadır. Son günlerde yazılı ve görsel basınımızda bu ilacın sahtesinin Türkiye’de de kullanıldığı ve hatta Ortadoğu ülkelerine buradan gittiğine dair haberler görülmektedir. Türk Emniyetinin de Altuzan isimli ilacın sahtesini ele geçirdiği ve Roche firmasını arayarak bu ilaç konusunda bilgi istediği iddia edilmektedir” denildi.

Zor durumda kalan kanser hastalarının ilaçları yasal olmayan yöntemlerle temine yöneldiklerinin basından izlendiği ifade edilen gerekçede, şu ifadeler yer aldı:

“Bu durumda bazı hastaların, içinde etken madde olmayan sahte ilaçlarla kanser tedavisine devam etmiş olabileceği kuvvetle muhtemeldir.

FDA’nın sıkı denetimine rağmen ABD’de birçok merkezde sahte ilaçla tedavi yapıldığı tespit edilmiştir. Ülkemizde sadece İlaç Takip Sistemi’ne güvenerek sahte kanser ilacı kullanıldığı iddialarını görmezden gelmek kabul edilemez. Çünkü sahte kanser ilacı kullanımı telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilecektir. İddiaların araştırılarak sahte ilacın ülkemize nereden girdiği, Türkiye’de mi üretildiği, hastalardan kimlerin ve kaç doz kullandığının ortaya çıkarılması ve çözüm üretilmesi gerekmektedir.” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com