CHP'den "Gençliğe Hitabe" sorusu

CHP'den "Gençliğe Hitabe" sorusu
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, "Gençliğe Hitabe" tartışmalarını bir soru önergesiyle Meclis'e taşıdı...

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Hükümetiniz, Gençliğe Hitabede yer alan 'Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir' ifadesine katılmakta mıdır? Atatürk’ün gençlere bu görevi vermesini yerinde buluyor musunuz?” diye sordu.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, TBMM Başkanlığı’na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in katıldığı bir programda “Gençliğe Hitabenin bir gün kaldırılması teklifi gelse siz buna nasıl bakarsınız?” sorusuna, “Bunu da kamuoyunun oturup tartışması lazım. Ayet mi bunlar?” cevabını verdiğini ifade eden Özel, şu soruları yöneltti:

“Hükümetiniz, Gençliğe Hitabede yer alan 'Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir' ifadesine katılmakta mıdır? Atatürk’ün gençlere bu görevi vermesini yerinde buluyor musunuz?

Gençliğe Hitabede 'İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir' denilmektedir. Hükümetiniz ülkenin her köşesinin bilfiil işgal edildiği bir durumda Türk istiklalini ve Cumhuriyetini koruma ve kurtarma görevinin gençlere verilmesini gereksiz mi görmektedir?
Gençliğe Hitabede, 'Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır!' denilmektedir. Burada geçen söylemi günümüz ile ilişkilendiriyor ve bu ifadelerden herhangi bir rahatsızlık duyuyor musunuz?

Hükümetinizin Gençliğe Hitabe ile ilgili olarak Milli Eğitim politikası çerçevesinde herhangi bir tasarrufu olacak mıdır? Eğer olacak ise, konu ile ilgili tasarrufunuz nedir?” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com