CHP'den hükümete bütçe tepkisi

CHP'den hükümete bütçe tepkisi
CHP İl Başkanı Nihat Çuhadar, hükümetin Sayıştay denetimini uluslararası standartlardan uzaklaştıran müdahaleleri olduğunu iddia etti.

TBMM’nin bütçe hakkını etkin bir şekilde kullanabilmesi için uluslararası standartlara ve Avrupa Birliği normlarına uygun bir yapı kurulmasının öngörüldüğünü hatırlatan Çuhadar, AKP hükümetlerinin kamu mali yönetiminde kurallılık, saydamlık ve öngörülebilirlik adına kendi dönemlerinde olanlar da dahil olmak üzere atılmış adımları birer birer yok etmeye başladığını iddia etti. Nihat Çuhadar "AKP Grubu'nun kabul edilen bir önergesiyle 2012 yılında Sayıştay’ın Uluslararası Sayıştaylar Birliği (INTOSAI) denetim standartlarına uygun performans denetimi yapma yetkisi kaldırıldı. Bunun nedeni, hükümetin Sayıştay’ın 2010 yılında hazırlayarak TBMM’ye sunmaya hazırlandığı altı konudaki performans denetimi raporlarında yer alan, kamu kaynaklarının verimlilik, etkililik ve ekonomik ilkelerine uyulmadan savurganca kullanıldığına ve yüksek miktarda kamu zararına neden olduğuna ilişkin bulguları TBMM’den ve kamuoyundan saklama isteğiydi. Bununla yetinmeyen AKP hükümeti, daha sonra 4 Temmuz 2012 tarihinde kabul edilen 6353 sayılı kanunla bu kez mali işlem ve faaliyetlerin yasalara uygunsuzluğunun INYOSAI denetim standartlarında uygun olarak denetlenmesi olanaksız hale getirildi. Sayıştay yönetimi bu yasayı gerekçe göstererek kamu idarelerinin 2011 yılı harcamalarına ilişkin denetim sonuçlarını kapsayan 132 adet Sayıştay raporunu TBMM’ye sunmadı. Bunun sonucunda AKP hükümetinin 2013 yılı bütçesi ile 2011 yılı kesin hesabı Sayıştay raporları olmadığından TBMM tarafından denetlemeden yasalaştı” ifadelerini kullandı.

YENİ KANUN TEKLİFİ
AKP Grubu'nun bu yıl da 2012 yılı denetim raporlarının TBMM’ye gönderilmesini önlemek amacıyla yeni bir kanun teklifini Nisan 2013'te TBMM’ye sunduğunu hatırlatan Çuhadar, “Ancak başta CHP’nin muhalefeti olmak üzere, diğer muhalefet partileri ile Sayıştay denetçilerinin ve medyanın yoğun tepkisi üzerine söz konusu teklifin yasalaşması yönünde bir adım atılamadı. Ancak bu kez de iktidar, TBMM’de hiçbir uzlaşma arayışına girmeden kendi çoğunluğuna seçtirdiği Sayıştay üst yönetimini devreye soktu. Sayıştay üst yönetimi hükümetin arzusu üzerine genel uygunluk bildirimi ile birlikte sunulan Sayıştay raporlarından TBMM’ye gönderilen 2012 yılı kesin hesap kanun tasarısını ilgilendiren yolsuzluk ve usulsüzlüklere ilişkin denetim bulgularını çıkardı. Böylece parlamentonun sağlıklı denetim hakkı elinden alınmış oldu. Biz CHP olarak, milletin bütçe hakkına 2014 bütçesinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi sürecinde de sahip çıkacağız. Milletimizin de bizi desteklemesini ve Meclis'ine emanet ettiği bütçe hakkına sahip çıkmasını bekliyoruz. İktidarın bu yetki tecavüzü ve hak gaspını millete duyurmakta sadece bize değil, vergi verenler olarak size de büyük görev düştüğüne inanıyoruz” ifadelerini kaydetti. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com