CHP'den İlk Açıklama Geldi!

CHP'den İlk Açıklama Geldi!
YSK kararına CHP'den ilk tepki genel başkan yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'ndan geldi.

YSK'nın bağımsızlar hakkında aldığı kararı eleştiren ve "hiç bir siyasi mahkumiyet seçilme konusunda engel olmamalıdır"diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Bu karar büyük bir ayıptır, hukuk dışılığı ifade etmektedir. Bu karar Türkiye'de sorunların hukuk ve demokrasi içerisinde çözmenin zorluklarını ortaya koymuştur" değerlendirmesini yaptı.

BU KARARIN SORUMLUSU AKP'DİR

"Bu karar sadece YSK kararı olarak açıklanamaz" diyen Tanrıkulu, "Bu sorunun sorumlusu, siyasi partiler yasası, seçim barajı konusunda 9 yıldır hiç bir şey yapmayan AKP'dir" dedi. AKP'li yetkililer ise, değişik gerekçelerle kararı değerlendirmekten kaçındı.

DEMOKRASİ AÇISINDAN BÜYÜK AYIP

YSK'nın Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu adaylarını veto etme kararını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu kararı, "demokrasi açısından büyük bir ayıp ve büyük bir eksik ve hukuk dışılık" sözleriyle tanımladı. Kararın yaratacağı sonuçların sadece adaylıklarla sınırlı olmayacağını daha geniş yasal etkiler yaratacağını belirten Tanrıkulu,"Yüzde 10 seçim barajıyla katılımı engelleyen bir düzenlemeden sonra adaylıkları ve temsiliyeti engelleyen bu hukuksal sonuç Türkiye'de sorunları hukuk ve demokrasi içerisinde zorluklarını da ortaya koymuştur. Bu sonucun sorumlusu birinci olarak baraj konusunda siyasi partiler ve seçim konusunda 9 yıldır adım atmayan, değiştirme gücüne sahip olup adım atmayan AKP Hükümeti'ndedir. Bu karar sadece YSK kararı olarak açıklanamaz" diye konuştu.

Bu konudaki açıklamayı CHP adına yaptığını dile getiren Tanrıkulu, şunları söyledi: "Hiç bir siyasal mahkumiyet bir engel teşkil etmemelidir. Burada şu sorulmalıdır. Seçilmiş 4 yıl parlamenterlik yapmış parlamentoda bulunmuş kişilerin, 4 yıl önceki hukuksal durumları şimdi önlerine engel olarak çıkmamaktadır. Bu durum Türkiye'de hukuk garabeti ortaya çıkarmaktadır."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com