CHP'den "işçi" sorusu

CHP'den "işçi" sorusu
CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Türkiye’deki iş kazalarını ve hükümetin işçi sağlığı ve güvenliği için aldığı tedbirleri sordu.
CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Türkiye’deki iş kazalarını ve hükümetin işçi sağlığı ve güvenliği için aldığı tedbirleri sordu.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren Yüksel, Türkiye’de 2003-2011 yılları arasında meydana gelen iş kazalarının sayısı ile bu kazalarda hayatını kaybeden, çalışamaz hale gelen ve meslek hastalığına yakalanan işçilerin sayısını sordu.
 
Önergesinde iş kazaları nedeniyle kaç iş saatinin kaybedildiğini ve bu nedenle oluşan ekonomik kaybı da soran Yüksel, Çalışma ve Sosyal Bakanlığında iş sağlığı ve güvenliği alanında denetim elemanı olarak çalışan personel ve yıllık denetlenmesi gerek iş yeri sayısı hakkında da bilgi istedi.
 
Hükümetin, 2003-2011 yılları arasında iş kazalarını önlemek için yaptığı idari ve yasal düzenlemeler ve bu kapsamda işverenlere getirilen yaptırımlar hakkında da bilgi isteyen Yüksel, “Avrupa Birliği ile sürdürülen tam üyelik müzakereleri çerçevesinde, Türkiye’nin yerine getirmesi gereken işçi sağlığı ve güvenliğine yönelik düzenlemeler nelerdir? Bunların hangi tarihlere kadar yerine getirilmesi gerekmektedir? Şu ana kadar hangileri yerine getirilmiştir” diye sordu.
 
İşçi sağlığı ve güvenliğiyle ilgili ulusal politikaların oluşturulması ve karar alma sürecine Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Türk Tabipler Birliği ve sendikaların katılımının hangi düzeyde sağlandığını soran Yüksel, Bakan Çelik’e “Bu meslek odaları ve sendikalarla işçi sağlığı ve güvenliğine yönelik hangi alanlarda iş birliği sürdürülmektedir? Önümüzdeki dönemde bu örgütlerin işçi sağlığı ve güvenliği konusunda daha etkin bir rol üstlenmesine yönelik herhangi bir proje ya da düzenleme yapılması planlanmakta mıdır” sorularını da yöneltti. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com