CHP'den kaset tepkisi: "Çetenin başı Erdoğan"

CHP'den kaset tepkisi: "Çetenin başı Erdoğan"
Deniz Baykal'a yönelik kaset komplosunun planlayıcısının Başbakan Erdoğan olduğuna yönelik ses kaydı, CHP milletvekillerinin tepkisine neden oldu. CHP'liler savcıları göreve çağırdı.

ÖZEL | SANSURSUZHABER.COM

SANSÜRSÜZ HABER’e konuşan Mahmut Tanal, iddia gerçekse, savcıların derhal harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Nur Serter, Başbakan Erdoğan'ın suç işlediğini savundu. Metin Lütfi Baydar ise "çetenin başı Erdoğan" sözleriyle tepkisini dile getirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da sorumluları ortaya çıkarmaması halinde, Erdoğan'ın istifa etmesi gerektiğini söyledi. 

Metin Lütfi Baydar-CHP Aydın Milletvekili

"Başbakan Erdoğan‘ın sürekli var olduğunu iddia ettiği bir 'paralel devlet' lafı var. Artık bununla birlikte anlaşıldı ki, paralel devletin başı, kumpas, montaj cd'ler,  deliller ile insanların hayatını karartan örgütün başı, çetenin başı Erdoğandır. Bu çetenin başının derhal devletin, hükümetin başından uzaklaştırılması gerekir. Türk halkının üzerine düşeni derhal yapacağından eminim. Eski Genel Başkanımız Deniz  Baykal'ın mağduriyetinin giderilmesi konusunda Başbakan'ın ayrıntılı bir açıklama yapmasına ihtiyaç vardır. Detaylı bir açıklama bekliyoruz. Çetenin diğer üyeleri kim, bu çetenin, Türkiye'nin başına musallat olan bu kişilerin ortaya çıkarılması lazım."

Mahmut Tanal-CHP İstanbul Milletvekili
 
"Bu iddia gerçekse,  Türkiye'de bu tür her mağduriyetin sorumlusunun başbakan olduğu ortaya çıkar. Anayasa'nın 112.maddesi der ki; 'Hükümetin tüm icraatlarından başbakan sorumludur.' Bugüne kadar bunu yapanlar ortaya çıkarılmadıysa, yine başbakanın sorumluluğu vardır. Yani Başbakan Erdoğan hem hukuken hem siyaseten bunu yapanların bulunmamasından sorumludur. Erdoğan'ın tek bir amacı var, kendisi nasıl seçilir? Kendisi tek adam nasıl olur? Muhalefet lideri  mağdur olmuş, Türkiye'de insanlar hukuk dışı yollarla dinlenmiş, özel hayatlarına girilmiş, hiç umurunda değil. Gezi olaylarında 12 insanın gözü çıktı, 8 insan öldü, umurunda mıydı? Ancak kendisi, çocukları, 'nasıl zenginleşirim' bunu düşünüyor. 

SAVCILAR HAREKETE GEÇMELİ

Eğer bu iddia gerçekse, o zaman bana Mahmut Tanal olarak düşen görev suç duyurusunda bulunmak. MİT  kime bağlı, dinleyenler MİT. Başbakan Erdoğan derhal soruşturma izni versin, soruşturma başlasın. Eğer şu an cumhuriyet savcıları soruşturma yapamıyorsa, suç duyurusu yapmıyorsa sorumlusu Başbakan'dır. 

Erdoğan'ın şimdi söylemesi gereken, 'ey cumhuriyet savcıları, bu kaset işini kim  yaptıysa, yargı önüne çıksın, Mit kanunu 26. maddedeki dokunulmazlık zırhını kaldırıp, yargılanmaları için izin veriyorum' demektir."  

Nur Serter-CHP İstanbul Milletvekili

"CHP Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal’a yönelik kaset komplosunun arkasından Recep Tayyip Erdoğan çıktı.  Bu iğrenç ve aşağılık komplo ile Türkiye’de siyaset yeniden dizayn edildi. Recep Tayyip Erdoğan bir yandan timsah gözyaşları dökerken, öte yandan bu konuyu miting meydanlarında siyaset malzemesi olarak kullandı.  Yasalar önünde suç niteliği taşıyan izlemelerle özel yaşamlara karşı bir katliam planı uygulayan bu suç örgütünün lideri artık ortaya çıkmıştır. Lider  Recep Tayyip Erdoğan’dır.

"ERDOĞAN SUÇ İŞLEDİ"

Kasetlerin paylaşım emrini veren o’dur. Recep Tayyip Erdoğan  yasalar önünde suç işlemiştir. Halka yalan söylemiştir. DENİZ’de boğulacağı günler yakındır. "

Umut Oran- CHP  Genel Başkan Yardımcısı        

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın dinlemelerle ilgili son günlerde ifade ettiği sözleri hatırlattı. "Bu açıklamalardan CHP, MHP ve diğer kişilere ait kasetlerin AKP Yönetiminin bilgisi dahilinde olduğu görülmektedir." dedi. 

"ERDOĞAN İSTİFA  ETMELİ!"

"Deniz Baykal’a ait olduğu ileri sürülen kaset  yaklaşık 4 yıl, MHP yöneticilerine ait olduğu öne sürülen kasetlerin çıkışının üstünden ise 3 yıllık bir süre geçti.  Bu sürede sorumlular bulunmadı, aranmadı, kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapılmadı. Bu zamana kadar bu kasetlerin hangi yollarla edinildiği, kimler tarafından servis edildiği AKP Hükümeti tarafından ortaya konulmamış, sorumlular yargı önüne çıkartılmamıştır." ifadesini kullanan Oran, Erdoğan'ın açıklamalarının kamuoyunu tatmin etmediğini söyledi. 

Oran, "AKP Hükümeti ya bu yasadışı kasetleri çekip kamuoyuna sızdıranları ortaya çıkarmak ya da hemen istifa etmek zorunda. Sükut ikrardan gelir." diye konuştu. 

Burcu ORAL Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com