CHP'den korunma hakkı talebi

CHP'den korunma hakkı talebi
CHP anayasada “sosyal dışlanmaya karşı korunma hakkının” yer almasını istedi.

CHP anayasada “mahalle baskısına” önlemi de içeren “sosyal dışlanmaya karşı korunma hakkının” yer almasını isterken, MHP “vatandaşların yabancı ülkeye verilme yasağı” önerdi.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesinde, yeni anayasanın “Temel Hak ve Özgürlükler” bölümünde yer alacak başlıkları belirlemek için oluşturulan alt komisyon, 5 kısım ve 42 başlıktan oluşan tek bir liste hazırladı. Listeye göre komisyonun ilk kaleme alacağı kavram “insanlık onuru” olacak. Partilerin “anadilde eğitim, Türk vatandaşlığı, vicdani ret ve neslin korunması” gibi talepleri listede “parantez” içine alınarak üst komisyona bırakıldı. CHP yeni anayasada “mahalle baskısına” önlemi de içeren “sosyal dışlanmaya karşı korunma hakkının” yer almasını istedi. Yeni anayasanın, “Temel Hak ve Özgürlükler” bölümünün konu başlıklarını belirlemek için oluşturulan alt komisyon, tek liste hazırladı.

Sınırlandırma ayrı başlık

AKP, CHP, MHP ve BDP’nin hazırladıkları önerilerin mesaya yatırıldığı toplantıda, Temel Hak ve Özgürlükler bölümünün 5 ayrı ana kısımdan oluşması kararlaştırıldı. Bu ana kısımlar “Temel İlkeler, Kişi Hak ve Hürriyetleri, Siyasi Haklar ve Özgürlükler, Sosyal ve Ekonomik Haklar, Temel Hak ve Özgürlüklerin Sınırlandırılması” şeklinde belirlendi.

Yürürlükteki anayasada yer alan “Temel Hak ve Özgürlükler” bölümü 4 kısımdan oluşuyor. Alt komisyon yeni anayasada farklı bir tercihe giderek “Temel Hak ve Özgürlüklerin Sınırlandırılması” konusunu, “Temel Hak ve Özgürlükler” bölümüne ayrı bir başlık olarak koydu.

AKP ve CHP’nin istediği “insan onurunu temel alma” ilkesi yeni anayasada, “Temel Hak ve Özgürlükler” bölümünün “Temel İlkeler” kısmına alt başlık olarak konuldu. Böylece Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun önümüzdeki çarşamba günü içeriğini yazacağı ilk cümle “insan onuru” kavramı olacak.

Partiler diğer dört kısımda yer alacak, “Siyasi parti kurma, seçme ve seçilme hakkı, çalışma hakkı, yaşam hakkı gibi” genel evrensel ilkeleri içeren alt başlıklar üzerinde uzlaşı sağladı. Bu çerçevede tam 42 başlık belirlendi.

Parantez formülü

Alt komisyon, BDP’nin konu başlığı olarak istediği “anadili kullanma ve eğitim ile vicdani ret”, MHP’nin istediği “Türk vatandaşlığı”, AKP'nin talep ettiği “neslin korunması” ve CHP’nin konu başlığı olarak istediği “sosyal dışlanmaya karşı korunma hakkı” gibi konularda tam bir görüş birliği sağlayamadı. Alt komisyon, bu krizi çözmek için “parantez” formülü buldu. Parantez içine alınan konu başlıklarının 20 civarında olduğu bildirildi. Alt komisyonda uzlaşı sağlanan tek liste, komisyon üyeleri tarafından imza altına alınarak raporlaştırıldı. Alt komisyonun bu metni önümüzdeki çarşamba günü Anayasa Uzlaşma Komisyonu tarafından masaya yatırılacak.
Anayasa Uzlaşma Komisyonu, listesi çıkarılan başlıklar üzerinde mutabakata varması halinde, bu başlıkların metinlerinin yazımına geçecek.

Mahalle baskısına önlem

CHP’nin “Temel Hak ve Özgürlükler” bölümünün Temel İlkeler” kısmı için hazırladığı başlıklar arasında “İnsan onurunu temel alan hak ve özgürlük anlayışı. Temel hak ve özgürlüklerin karşılıklı bağımlılığı ve bir bütün oluşturması. Bireylerin tüm hak ve özgürlükleriini kullanması için devlete pozitif yükümlülükler yüklenmesi” ifadeleri yer aldı.

CHP, listenin Kişi Hak ve Hürriyetleri bölümünde “Sosyal Dışlanmaya Karşı Korunma Hakkı” başlığıyla mahalle baskısına önlem talebinde bulundu. CHP’li Kart, bu başlığın içeriğini şöyle anlattı:

“Bu gerçekten önemli bir kavram bunun üzerine yoğunlaşacağız. Bunu öne çıkarmaya çalışacğız. Bu sözgelişi daha çok yerel ölçekteki dışlanmaları hedefliyor. Mahalle baskısı, ama bunu sadece dinsel boyutuyla görmek olayı sınırlandırmak olur. Bu dinsel sebeplerle olabileceği gibi ekonomik olarak yoksullaştırma sebebiyle, kültürel sebeple ve isteğe dayalı sebeplerle oluşabilir. Tüm bunları engellemeyi hedefleyen unsurlar içeriyor. Bunun bütün boyutlarıyla eşitli kavramı içinde mutala edilmesi gereken boyutu da var.”

CHP’li Kart’a göre başka boyutları var:

“Mahalle baskısı ama bunu sadece dinsel boyutuyla görmek olayı sınırlandırmak olur. Bu ekonomik, kültürel ya da isteğe bağlı sebeplerle oluşabiliyor”

Otoriter rejimler devam edemez

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye’de değişim döneminin kansız olmasını arzuladığını, eski ve otoriter rejimlerin devamının mümkün olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Annan planının Suriye için fırsat olduğunu belirterek, bu ülkedeki gözlemci sayısının birkaç bine çıkarılması ile geçiş sürecinin daha acısız gerçekleşeceğine inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Şanlıurfa temaslarını tamamladıktan sonra öğle saatlerinde, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait helikopter ile Adıyaman’a geldi. Cumhurbaşkanı Gül’e geçiş güzergahı üzerinde bulunanlar tarafından sevgi gösterisinde bulunuldu.
(SRK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com