CHP'den Meclis TV'ye 'Fezleke' Başvurusu

CHP'den Meclis TV'ye 'Fezleke'  Başvurusu
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 4 eski bakan hakkındaki soruşturma önergelerinin görüşmelerinin Meclis TV’den yayınlanması için TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i göreve çağırdı.

CHP, dört eski bakan hakkındaki soruşturma önergelerinin TBMM TV’den canlı yayınlanabilmesi için TBMM Başkanlığı’na başvurdu.

PROTOKOLDEKİ HÜKMÜ KULLANIN!

Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten TRT ile TBMM arasında imzalanan protokoldeki hükmü kullanmasını istedi.

17 aralık soruşturması kapsamında istifa eden eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış haklarında Meclis Soruşturması açılmasına ilişkin önergeler pazartesi günü TBMM Genel Kurulunda görüşülecek.

Akif Hamzaçebi’nin bu nedenle TBMM Başkanlığına yaptığı başvuru şöyle:

“29 Nisan 2014 tarihinde kabul edilen Grup önerisine göre, TBMM Genel Kurulu 5 Mayıs 2014 Pazartesi günü 4 bakan hakkında verilen 5 ayrı soruşturma önergesinin görüşmelerini yapmak üzere toplanacaktır. Dolayısıyla alınan bu karar ile TBMM’nin çalışma günlerinin dışında bir tarih belirlenerek bakanlar hakkındaki soruşturma önergelerinin TBMM TV’de yayınlanması engellenmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu arasında 3.1.1995 tarihinde imzalanan protokolün ‘Yayın süresinde değişiklik’ başlıklı 5. maddesinde, ‘TBMM Başkanlığına tahsis olunan yayın süresinin yansıtılan faaliyet için yeterli olmaması ve önemli ve özel hallerde durum TBMM Başkanlığı ve TRT tarafından ayrıca değerlendirilir’ hükmü yer almaktadır.
Anılan hüküm çerçevesinde, Türkiye siyasi tarihinde önemli yer tutan bu önemli ve özel durumun göz önünde bulundurularak, 5 Mayıs 2014 tarihli Birleşimin TBMM TV’de canlı yayınlaması konusunda işlem yapılmasını arz ederim.” (BEE)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com