CHP'den Mısır'daki İdamları Engelleme Hamlesi...

CHP'den Mısır'daki İdamları Engelleme Hamlesi...
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Mısır'daki idam kararlarını görüşmek üzere TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun toplanması için dilekçe verdi.

"MECLİS İNSAN HAKLARI KOMİSYONU İVEDİ TOPLANSIN!"
 
Levent Gök'ün, komisyonun ivedilikle toplanması çağrısıyla verdiği dilekçe şöyle:

"Mısır’da 529 Müslüman Kardeşler üyesi hakkında geçtiğimiz günlerde idam kararı verilmiştir.

Uygar Dünyada kaldırılan idam cezası Türkiye’de de kaldırılmıştır.

Mısır’da yapılan yargılamada alınan idam kararı, yargılama süresi ve yargılama biçimiyle adil olmayıp insan hakları bakımından da aykırılıklarla dolu olduğu gibi, alınan bu kararın uygulanması, toplumdaki kutuplaşmayı, kin ve intikam duygusunu sürekli arttıracak ve başta Mısır olmak üzere Arap ülkelerinde ve bölgede istikrarsızlığı derinleştirecektir.

İki gün gibi kısa bir sürede Mısır tarihindeki en büyük toplu cezalandırma olarak tarihe geçmiş olan bu yargılama sonucunda verilen idam kararları uygulanırsa bunun telafisi insanlık açısından asla mümkün olmayacaktır.

Mısır’daki ağır insan hakları ihlaline dayalı bu kararın uygulanmasına karşı çıkmak bir insanlık görevidir.

Mısır Adalet Sistemi bu sorunu insan haklarına saygı temelinde bölge ve dünya barışına, demokrasiye katkı koyacak yol ve yöntemlerle çözmelidir.

Konunun hassasiyeti Türkiye kamuoyunu bu idamlara karşı tepki göstermeyi ve uluslararası kuruluşlarla paylaşmayı ivedi bir insanlık görevi olarak önümüze koymuş bulunmaktadır.

TBMM İnsan Haklarını İnceme Komisyonu olarak bu konunun gündemli olarak görüşülmesi ve kamuoyu ile paylaşılmasının önemli ve olumlu katkıları olacağı açıktır. Mısır’daki idamlara karşı duruşumuzun yüksek sesle duyurulması ve bu konuda çok yönlü çaba sarf edilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun ivedilikle toplantıya çağrılması konusunda gereğini arz ederim." (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com