CHP'den öğrencileri sevindirecek teklif

CHP'den öğrencileri sevindirecek teklif
CHP'li Aytuğ Atıcı, herhangi bir gelire sahip olmayanların öğrencilerin sağlık hizmetlerindeki katılım payından muaf tutulması için kanun teklifi verdi.

Teklif, kanundaki yükseköğretim öğrencilerin bir kısmının sağlık hizmetlerindeki katılım payından muaf tutulmasına ilişkin düzenlemeyi genişletiyor.
 
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerinden aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışmayan ve yetim maaşı veya nafaka dışında herhangi bir gelire sahip olmayanların sağlık hizmetlerindeki katılım payından muaf tutulması için kanun teklifi verdi.
 
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, TBMM Başkanlığı'na Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni sundu.
 
Teklife göre yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerinden aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışmayan ve yetim maaşı veya nafaka dışında herhangi bir gelire sahip olmayanlar sağlık hizmetlerindeki katılım payından muaf tutulacak.
 
Teklifin gerekçesinde, yoksulluk sınırında olan ve asgari ücretle geçinmeye çalışan milyonlarca aile olduğuna dikkat çekilerek, "Bu dar gelirli ailelerin yüksekokulda okuyan çocukları hastalandıklarında, sağlık hizmetlerinden faydalanmak için katılım payı adı altında paralar ödemektedir. Bu kanun teklifi ile vatandaşlar arasında Anayasal eşitlik hakkının korunması sağlanmış olacak ve geleceğimiz olan gençlerimiz Anayasal hak olan "sağlık hakkı'ndan parasız faydalanmış olacaktır" denildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com