CHP'den özel iletişim vergisi adımı

CHP'den özel iletişim vergisi adımı
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Özel İletişim Vergisi’nin yürürlükten kaldırılması için kanun teklifi verdi.

Teklifte, 17 Ağustos depreminin ardından, depremin yol açtığı ekonomik kayıplara katkı sağlamak amacıyla geçici olarak konulan Özel İletişim Vergisi’nin adaletsiz bir vergi uygulaması olduğu belirtildi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Özel İletişim Vergisi’nin yürürlükten kaldırılması için kanun teklifi verdi. Teklifte, 17 Ağustos depreminin ardından, depremin yol açtığı ekonomik kayıplara katkı sağlamak amacıyla geçici olarak konulan Özel İletişim Vergisi’nin adaletsiz bir vergi uygulaması olduğu belirtildi.

CHP İstanbul Milletvekilleri Tanrıkulu, Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak ile Balıkesir Milletvekili Nedret Akova, 6802 Sayılı Gider Vergileri Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’nin TBMM Başkanlığı’na sundu.

Teklifin gerekçesinde, 17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 tarihinde meydana gelen depremlerin yol açtığı ekonomik kayıpları gidermek amacıyla özel bir durum için bir defalığına getirilen Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV), her yıl uzatıltılarak, daha sonra ise bütçe açıklarını azaltmak için kolay bir yöntem olarak görülüp kalıcı hale getirildiği belirtildi. 17 Ağustos sonrası oluşturulan Ulusal Deprem Konseyi’nin bile 6 Ocak 2007 tarihinde bir genelge ile lağvedilmiş olmasına rağmen, ÖİV uygulamasının hala devam ettiğine dikkate çekilen teklifte, “Bununla birlikte ÖİV dolaylı vergilerin bir türü olup, adaletsiz bir vergi uygulaması olarak, dar gelirli kesimlerin üstündeki vergi yükünü de artırmaktadır. Akaryakıtta olduğu gibi, Türkiye cep telefonundan alınan vergiler bakımından da, dünyada en yüksek vergiyi ödeyen ülkedir. Cep telefonlara uygulanan yüksek vergi oranları iletişimi olumsuz yönde etkilemektedir” denildi.

Öte yandan, konuşma ücret tutarlarının yüzde 15’inin “Hazine Payı” olarak yatırıldığına dikkat çekilen teklifte, bu pay üzerinden de yüzde 25 ÖİV ve yüzde 18 KDV alınıyor olmasının diğer bir “adaletsiz uygulama” olduğu kaydedildi. Kanun teklifinde, “Her nevi elektronik haberleşmesi üzerinden alınan ÖİV’nin kaldırılması vergi adaletini sağlayacağı gibi, vergi oranlarının daha makul düzeylere çekilmesini sağlayacaktır. Bununla beraber düşen vergi oranları nedeniyle abone sayısı artacak, konuşma süreleri uzayacak bunlara bağlı olarak vergi gelirlerinde artış elde edilecektir. Depremin yol açtığı ekonomik kayıplara katkı sağlamak amacıyla haberleşme hizmetlerine 2000 yılı sonuna kadar uygulanmak üzere, yüzde 25 oranında Özel İletişim Vergisi adıyla geçici bir vergi konulmuştur. Bu vergi her yıl uzatıldıktan sonra, 2004 yılında kalıcı hale getirilmiştir. Bu teklif ile söz konusu Özel İletişim Vergisinin yürürlükten kaldırılması amaçlanmıştır” denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com