CHP’den saldırıyla ilgili kritik tespitler

CHP’den saldırıyla ilgili kritik tespitler
CHP?heyeti Reyhanlı’da incelemelerde bulundu. Heyet, Ankara’ya saldırılarla ilgili çok kritik sorularla dönüyor.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki patlama sonrasında dün ilçede incelemelerde bulunan CHP heyetinde yer alan Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, ilçe halkının yaşananlardan dolayı son derece tedirgin ve öfkeli olduğunu belirtirken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap ise aylardır dikkat çekmelerine karşın sınır güvenliğinin sağlanamamasının bu olaya yol açtığını belirtti.
 
Matkap, “Reyhanlı halkı ile mülteciler arasında ciddi sorunlar yaşanıyor. Burası gerçekten yanardağ gibi” görüşünü dile getirdi.
 
CHP Genel Başkan yardımcıları Nihat Matkap ve Sezgin Tanrıkulu başkanlığındaki 13 kişilik milletvekili heyeti dün Reyhanlı’da incelemelerde bulundu. Atıcı, izlenimlerini şöyle anlattı:
 
Bayrak kavgasının intikamı mı?:
İnsanlar çok kızgın, “olacağı buydu” diyorlar. Cilvegözü’ndeki patlamanın bu işin başlangıç noktası olduğunu düşünüyorlar. Patlamadan 3 gün önce “bayrak” tartışması var. Birçok insan “Muhaliflerin bayrak intikamı olabilir” diyor.
 
Neden hiç Suriyeli yoktu?: Ölen ve yaralananlar içinde 3 Suriyeli var. Nüfusun neredeyse yüzde 50’sini oluşturuyorlar ama 3 gündür Suriyelilerin evlerinden dışarı çıkmadığı konuşuluyor.
 
Elektrikler neden kesildi?: Patlamadan 5 dakika önce Reyhanlı’nın elektriği kesilmiş. Deniyor ki kesilmeseydi Reyhanlı yerle bir olurdu. “Demek birileri, birileriyle işbirliği yaptı, bir mesaj verilmek istendi, elektrikler kesildi” deniyor.
 
İnfial olabilir: Halk bütün bunlara çok kızgın, Suriyelilere kızgın ama daha fazla hükümete kızgın.
 
Sünni-Alevi çatışması endişesi: El Muhaberat suçlanınca, yurttaşlar, bir “Gider Sünni vatandaşlar Alevi kanı döker mi?” endişesi taşıyorlar.
 
Reyhanlı’da kalamayacaklar: Bu olaydan sonra Suriyeli mültecilerin Reyhanlı’da kalamayacakları konuşuluyor. (CTK)
 
Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com