CHP'den "Savaşa Hayır" bildirisi

CHP'den "Savaşa Hayır" bildirisi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan CHP Parti Meclisi (PM) Suriye konusunda bildiri yayınladı.
Yayınlanan bildiride "Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Suriye'deki gelişmeleri artan bir kaygıyla izlemektedir. Halkımız savaşa karşıdır, Suriye halkının düşmanımız değil dostumuz olduğunu bilmektedir" ifadelerine yer verildi. 
 
CHP Parti Meclisi'nin Suriye konulu bildirisi şöyle: 
 
"Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Suriye'deki gelişmeleri artan bir kaygıyla izlemektedir. Halkımız savaşa karşıdır, Suriye halkının düşmanımız değil dostumuz olduğunu bilmektedir. İki ülke arasında gelişen olumsuzlukların ve gerginliğin Türkiye'ye veya Suriye'ye herhangi bir yarar sağlamadığını görmektedir. Bu nedenle, CHP öteden beri Suriye halkının demokratik, özgür, insan haklarına ve insan onuruna saygılı bir siyasi ortama kavuşması, öncelikle ve özellikle akan kanın ve şiddetin durdurulması çağrısında bulunmakta, girişimlerini bu doğrultuda sürdürmektedir."
 
"Suriye'de taraflar arasında diyalog sağlayacak bir sürecin oluşturulması için CHP uluslararası bir konferans toplanması önerisinde bulunmuş, bu öneri AKP tarafından dikkate bile alınmazken, Rusya, BM Genel Sekreteri ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan tarafından biçim değişikliğiyle gündeme taşınmış ve hayata geçirilmeye çalışılmıştır. CHP'nin, Suriye'deki kardeşlerimize yardımcı olmak amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki bütün siyasi partilerin ortaklaşa yayınlayacakları bir bildiri teklifi de maalesef yine AKP'nin oylarıyla reddedilmiştir. CHP, Suriye'nin istikrara kavuşmasının Türkiye'nin ulusal çıkarları ve bölgenin geleceği bakımından kilit önem taşıdığını değerlendirmektedir. Bu nedenle Suriye konusunda çözüm önerilerini gündeme getirmeye devam edecektir." 
 
CHP PM, Türkiye tarafından şu hususlara mutlaka uyulması gerektiğine dikkat çekti.
 
"Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı olmadan tek taraflı herhangi bir müdahalede bulunmaması, Karada, havada ve denizlerde cereyan edebilecek ve Türkiye'nin tepkisini gerektirebilecek durumlarda soğukkanlılık ve ölçülü davranmaya özen göstermesi, Suriye'nin bağımsızlık, egemenlik, birlik ve toprak bütünlüğünün korunmasının vazgeçilmez bir koşul olduğunun ve bunlara zarar verecek hertürlü gelişmeye Türkiye'nin karşı olduğunun her ortamda vurgulanması, Suriye'nin geleceğinin, sadece Suriye halkı tarafından ve onların sahipleneceği siyasi süreçle belirlenmesi. CHP savaşa hayır, barışa ve istikrara evet demekte, Suriye halkına dostluk elini uzatmakta ve bölgeye dışarıdan müdahalelere karşı çıkmaktadır."  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com