CHP’den Sayıştay Kanunu’na sert tepki

CHP’den Sayıştay Kanunu’na sert tepki
CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, AKP’nin değiştirmeye çalıştığı Sayıştay Kanunu ile ilgili SANSURSUZHABER.COM’a çok sert açıklamalarda bulundu.

SANSURSUZHABER.COM | ÖZEL CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, AKP’nin Sayıştay Kanunu’nu değiştirerek ülkeyi “alacakaranlıktan karanlığa” dönüştürmeye çalıştığını söyledi.
 
İşte Aykut Erdoğdu’nun AKP’nin değiştirmeye çalıştığı Sayıştay Kanunu ile ilgili düşünceleri:
 
“SAYIŞTAY, RAPORLARI ZATEN ÜRKEK YAZIYORDU”

“Sayıştay TBMM adına hesap denetimi yapan en yüksek yargılı yetki kuruluşudur. Şimdiye kadar çıkan Sayıştay raporları son derece ürkek yazılıyordu çekingen yazılıyordu ama yazılıyordu. Bu Sayıştay raporları üzerinden son yıllarda TBMM’de önemli tartışmalar oluyordu. (başını benim çektiğim)
 
“ELDE KALAN TEK DENETİM MEKANİZMASIYDI…”

Hükümet şu an itibariyle Sayıştay’ın bütün yetkilerini budayarak elde kalan iyi kötü tek denetim mekanizmasını da ortadan kaldırdı.
 
“SÜREÇ 2002’DE BAŞLADI”

Bu süreç 2002 yılında başlamıştı. Teftiş kurullarının ortadan kaldırılması süreciyle. Daha sonra fiilen tek tek bürokratlar görevlerinden alındı. Bu sırada yargı sorun çıkarmaya başlayınca 2010 referandumuyla yargı etkisiz kılındı en sonunda yapılan bu düzenlemeyle fiilen Sayıştay denetimi ortadan kaldırıldı.
 
“SAYIŞTAY’IN BAĞIMSIZLIĞI YOK EDİLİYOR”

Sayıştay denetçilerinin uluslararası standartlardan gelen bağımsızlıkları yok ediliyor. Bütün Sayıştay’ın görevleri hükümet tarafından atanacak bir kurula bırakılıyor. Meclis’e gelecek 132 kurum hakkındaki rapor birleştirilip 4 rapora indiriliyor.
 
“ALACAKARANLIK HALİ TAM BİR KARANLIĞA DÖNECEK”
 
Bu durum alacakaranlık halinde olan kamu yönetimini tam bir karanlık haline getirecek ve başta ihaleye fesat karıştırma olmak üzere; zimmet, imar ihale yolsuzlukları artık hiçbir denetime tabi olmaksızın çok rahat işlenir hale gelecek. Sonuçta geniş halk kitlelerini vergileri bu karanlık ortamda hükümete yakın kişilere çok rahat aktarılacak.
 
“TBMM’NİN MİLLİ İRADESİ ORTADAN KALKTI”
 
Yapılan bu son değişiklikle TBMM’nin zaten çok sorunlu giden milli irade anlama tamamen ortadan kalktı. Şeffaf ve gün ışığında olması gereken kamu yönetimi alacakaranlığa sokulmuştu şu andan itibaren de özellik mali yönden karanlık bir düzen ortaya çıktı.
 
“ANAYASA MAHKEMESİ’NE GİDECEĞİZ AMA…”
 
Artık halk da muhalefet de STK’lar da kör edildi. Hiç kimse devletin nasıl işlediği, kamu kaynaklarını nasıl harcadığı konusunda bilgi sahibi olamayacak. Bu aynı zamanda Anayasa da aykırılık teşkil ediyor. Ama Anayasa Mahkemesi’nin vereceği kararlar konusunda zaten endişemiz vardı bu konuda da endişeliyiz.
 
Anayasa Mahkemesi’ne başvurmaya hazırlanıyoruz ama Anayasa yargısına güvenimiz çok azaldı.
 
“TÜRKİYE DEMOKRASİSİ AÇISINDAN BÜYÜK YANLIŞ”
 
Belki AKP günübirlik çıkarları için doğru bir şey yaptığını sanabilir ama Türkiye demokrasisi ve Türkiye kamu mali yönetiminin şeffaflığı açısından çok büyük bir yanlış yapıyorlar. Üzücü olan yasa gereği “Sayıştay’ın görüşü alınmadan bu yasa değişikliği yapılamaz” hükmüne rağmen AKP kendisi doğrudan imzalayarak hiçbir bakanlığın görüşünü almadan bu bir yasa tasarısı olması gerekirken yasa tespitiyle hallediliyor.

“YASAYI GETİREN KİŞİ ESKİ SAYIŞTAY DENETÇİSİ”
 
Yasayı getiren ilk imza sahibi Fahrettin Boyraz eski Sayıştay denetçisidir ve denetimden sorumlu KİT komisyonunun başkanıdır. Bu yasa tespitinin ne anlama geldiğini en iyi bilenlerdendir. Bile bile bunun içinde bulunması son derece üzücüdür.
 
DIŞARIDAN DENETÇİ ATANMASI
 
Dışardan denetçi atanmasının amacı hükümetin etkisi altında denetim elemanlarıyla çoğunluğu sağlamaya çalışmaktır.
 
Denetçilik profesyonel bir meslektir ve o mesleğin içinde yetişmesi gerekir. Mesleki yeterlilik denetçinin bağımsızlığı için en önemli koşuldur. Şimdi dışarıdan mesleki tecrübesi test edilmemiş iç denetçiler üst düzey yöneticiler adı altında atamalar yapılacak bu Sayıştay’ın 132 yıllık tarihini ortadan kaldıracak düzenlemelerden biridir. Çünkü mesleki yetkinliği olmayan siyasi bağımsızlığı olmayan denetçilerin bağımsız denetim yapması ve mali işlemleri bağımsız yargılaması mümkün değildir.
 
“MALİYE BAKANLIĞI’NDAKİ YOLSUZLUĞU KAPATMAK İÇİN Mİ?”
 
Bir de bu değişikliğe neden ihtiyaç duyulduğu çok önemlidir. Çünkü Sayıştay’ın en hafif tespitleri yapması bile hükümet için çok sarsıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Özellikle Maliye Bakanlığı’nda yapılan tespitlerle ilgili çok önemli duyumlarımız var. Başta vergi uzlaşmaları olmak üzere çok önemli yolsuzluklar yapıldığı bazı vakıflara haksız kazançlar aktarıldığına yönelik çok önemli duyumlarımız ve tespitlerimiz vardı raporları bekliyorduk ama bu raporlar gelmeden Sayıştay Kanunu değiştirildi.
 
“İŞTE AKP’NİN GENEL YÖNETİM ANLAYIŞI”
 
Dürüst insanlar çalışmalarının denetlenmesinden zevk alırlar. Çünkü çalışmaları denetlendikçe onların ne kadar doğru işler yaptıkları ortaya çıkar. Dürüst olmayan insanlar ise çalışmalarını gizlemek zorunda kalırlar karanlığa gömerler çalışmalarını bu durum AKP’nin genel yönetim anlayışını ortaya koymakta.
 
“BU YASA MECLİS’TEN ZOR GEÇER”
 
Biz CHP olarak başta bizim belediyelerimiz olmak üzere devletin bütün işleri şeffaf olmalı vatandaş ödediği vergilerle yapılan harcamalarla ilgili her türlü bilgiyi alabilmeli, ticari sır veya bankacılık sırrı gibi sır kavramlarının kapsamı daraltılmalı ve gün ışığında bir yönetim olmalı. Biz buna hazırız. Bu Türkiye’nin kurtuluşudur. Bu karanlık sadece yolsuzlara, hırsızlara, rüşvetçilere kazanç sağlar; geniş halk kitlelerini ezer. Yanlış bir yoldur bir an evvel dönülmesi lazım.
Bu yasa Meclis’ten zor geçecek…” (CTO)

SANSURSUZHABER.COM | ÖZEL

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com