CHP’den “Sayıştay” teklifi

CHP’den “Sayıştay” teklifi
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Sayıştay’ın, Sayıştay raporlarını ve genel uygunluk bildirimini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunmasına ilişkin kanun teklifi verdi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Sayıştay Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığı'na sundu.
 
Teklifin gerekçesinde Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı doğrultusunda değişiklikler yapılmasının zorunlu hale geldiği belirtilerek, “Teklifin amacı, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı da dikkate alınarak, Sayıştay’ın Anayasal görevlerini, Anayasal konumu ve demokratik rejim içindeki işlevi ile INTOSAI Denetim Standartlarına uygun, tarafsız ve bağımsız bir şekilde yapmasını sağlayarak TBMM’nin ‘bütçe hakkı’nın gereği olan denetim yetkisinin gereği gibi kullanılmasına ve Sayıştay’ın Anayasal görevlerinin etkili bir şekilde yapılmasına olanak yaratmaktır” denildi.
 
TEKLİF NE GETİRİYOR?
 
Teklife göre Sayıştay; kamu idarelerinin ve denetimine tabi diğer kuruluşların hesap ve işlemleriyle faaliyetlerini denetleyecek. Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin gelirlerinin, giderlerinin, mal ve kıymetlerinin mevzuata uygun olarak tahakkuk ettirilmesi, alınması, harcanması, verilmesi, saklanması veya idare edilmesinde görevli olan sorumluların hesap ve işlemlerini kesin hükme bağlayacak.
 
Sayıştay raporlarını ve genel uygunluk bildirimini Türkiye Büyük Millet Meclisine sunacak. Kanunlarla verilen inceleme, denetleme ve hükme bağlama işlerini yapacak.
 
Sayıştay üyelerinin üçte ikisi Sayıştay meslek mensuplarından üçte biri diğer adaylar meslek kontenjanından olmak üzere 12 yıllığına seçilecek. Sayıştay üyelerinin yüzde ellisi iktidar partisi ve parti gruplarına, yüzde ellisi muhalefet partisi ve parti gruplarına siyasi parti gruplarının üye sayısı oranında kontenjan olarak ayrılacak.
 
Sayıştay üyeleri bu adaylar arasından her siyasi parti grubuna düşen üye sayısı esas alınmak ve siyasi parti ve diğer adaylar meslek grubu kontenjanlarına uyulmak suretiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunca gizli oyla seçilecek.
 
Siyasi parti gruplarında, Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılacak seçimlerde kime oy kullanılacağına dair görüşme yapılamayacak ve karar alınamayacak. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com