CHP'den şok iddia

CHP'den şok iddia
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hükümetin Libyalı milislerin Türkiye’de eğitilmeleri için anlaşma imzaladığını iddia etti.

CHP'li Aytuğ Atıcı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Geçiş Hükümeti Arasında Libya Ulusal Polisinin Eğitimine ve Kapasite Geliştirmesine İlişkin İşbirliği Konulu Mutabakat Muhtırasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun Tasarısı ile hükümetin Libyalı milislerin Türkiye’de eğitilmeleri için anlaşma imzaladığını iddia etti.

Yazılı açıklama yapan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, 9 Mayıs tarihinde Dışişleri Komisyonu’nda görüşülen “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Geçiş Hükümeti Arasında Libya Ulusal Polisinin Eğitimine ve Kapasite Geliştirmesine İlişkin İşbirliği Konulu Mutabakat Muhtırasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun Tasarısı’nın hükümetin suçüstü yakalanmasına neden olduğunu savundu. Atıcı, şöyle dedi:

“Anlaşmanın 7’inci maddesinin 1’inci fıkrasında 'Libya Ulusal Polis adayların, eğiticilerin ve tercümanların Türkiye Cumhuriyeti’ne giriş için pasaportlarının olması gerekmektedir' denilmektedir. Bu ifade ülkemize girişlerde zaman zaman pasaport kullanılmadığı şeklinde bir algıya sebep olmaktadır. Bu durum 'Türkiye’nin Suriye sınırında milis kampları kurulduğu ve yabancı milislerin Suriye’deki çatışmalara katılarak ülkemize geri döndüğü' şeklindeki yabancı basın organlarında çıkan haberleri destekler niteliktedir. Uzun zamandır kamuoyunda tartışılan, Türkiye’ye getirilen Libyalıların durumunu sorduğumuz önergemize hala hükümet tarafından cevap verilememiştir.

Söz konusu Kanun Tasarısı’nda Libya polisleri ve polis amirleri ile birlikte 'Milis'lere de eğitim verileceği belirtilmektedir. Bu durum son derece tehlikeli olup asla kabul edilemez. Hükümetin TBMM’ye getireceği bu tasarı, bugüne kadar bu konuda yaptıklar gayri meşru işleri meşrulaştırma ve TBMM’yi işledikleri suça ortak etme çabasıdır.

Dışişleri Bakanı bu uygulama ile suçüstü yakalanmıştır. Bakan Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarını daha fazla düşürmeden derhal istifa etmelidir.”

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com