CHP'den suç duyurusu

CHP'den suç duyurusu
CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, okullardaki süt dağıtımıyla ilgili Salihli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, “Okulların kapanmasına az bir zaman kaldı. Önümüzde uzun bir yaz tatili var. Bu projeyi durduralım. Yazın daha

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ile birlikte TBMM’de, okullarda süt dağıtımıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. İlköğretim okullarında bir süreden beri ücretsiz süt dağıtıldığını hatırlatan Öz, “Yurdun hemen hemen her bölgesinde, bu sütlerden içen çok sayıda öğrenci rahatsızlandı ve hastaneye kaldırıldı” dedi.

Manisa’da duyarlı velilerin kendisine fotoğraflar ve üç paket süt gönderdiğini ifade eden Öz, “Velilerin anlattıklarına göre, dağıtılmak üzere okula gönderilen bu sütlerin durumunu gören yetkililer, gerekli yerlere ihbarda bulunmuşlar.Bunun üzerine, resimlerde görüldüğü gibi sütlerden numune alınmış ve okulda dağıtımı durdurulmuştur. Bundan dolayı çocuklarımız bu sütlerden etkilenmemiştir” diye konuştu.
Fotoğrafları da gösteren Öz, “Burada gördüğünüz sütler, bombaj yapmıştır, bozuk olduğu alenen ortadadır. Bu fotoğraflar ve sütler elime ulaşınca, konunun ciddiyetini anlayıp, sorumluların bulunması için Salihli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundum” dedi.

Bu sütlerin analiz edilip edilmediğini merak ettiğini, bu nedenle gıda analiz laboratuvarını, bir öğrenci velisi olarak aradığını belirten Öz, şöyle devam etti:

Elimde okulda dağıtılan sütlerden bombaj yapmış bazı paketler olduğunu, bazılarının patlak olduğunu, sütün aktığını ve bu sütleri tahlil ettirmek istediğimi söyledim.Laboratuvardan bana, bombajlı sütlerin bozuk olduğunu, yerinde imha edilmesi gerektiğini belirttiler ve tahlil yapmadıklarını söylediler. Bu noktadan sonra bakanlık tarafından yapılan tüm analizler kuşkulu hale gelmiştir. Laboratuvarlara, bozuk olduğundan şüphelenilen sütlerin gönderilmediği kuşkusunu taşıyorum. Yetkilileri bu konuda bir açıklama yapmaya çağırıyorum.Bu sütlerin son kullanma tarihi 5 Eylül 2012. Yani bu sütler sağlıklı ve düzgün koşullarda saklandığında, 5 Eylül’e kadar sağlam duracak ve içilebilecek. Demek ki aylarca dayanması beklenen sütler, depolara bozuk halde geliyor.”

AKP’li kadın milletvekillerine de seslenen Öz, "Bu sütleri, okul çağındaki çocuklarınıza gönül rahatlığıyla içirebilecek misiniz?” diye sordu.
CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir’de, “Süt ihalesi teknik şartnamesi nedir? Devlet sırrı mıdır, niye açıklanmıyor? Burada gizlenmesi gereken bazı önemli konular mı var?”
sorusunu yöneltti.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com