CHP’den "tarih yıkılıyor" tepkisi

CHP’den "tarih yıkılıyor" tepkisi
Cumhuriyet döneminde yaptırılan ve bir eğitim yuvası olan Halk Eğitim Merkezi binasının yıkılmasına CHP’den tepki geldi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin yapmayı planladığı Kent Meydanı düzenlemesi kapsamında, Cumhuriyet döneminde yaptırılan ve bir eğitim yuvası olan Halk Eğitim binasının, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü kararıyla yıkılması tepkilere neden oldu.

CHP İl Başkanı Şahin Cananoğlu ve CHP Milletvekili Melda Onur, bugün yıkılan alanda basın açıklaması yaparak, tepkilerini dile getirdiler.
Cananoğlu, “Erzurum Valisi ve Belediye Başkanı olarak görev yapan, Haşim İşcan tarafından 1936 yılında yaptırılan Cumhuriyet dönemi ilk eserleri ve Erzurum’da modern şehirciliği sağlamaya örnek olan Halk Eğitim Merkezi binası kültür varlığı olarak tescil edilmesine rağmen; Gençlik ve Spor Bayramının kutlandığı gün yasal süreç tamamlanmadan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığınca kanuni olmayan bir biçimde alelacele yıkılmıştır.” dedi.

CHP Milletvekili Melda Onur’da tarihi binanın özellikle 19 Mayıs günü yıkılmasında art niyet aranması gerektiğine vurgu yaparak, “Türkiye genelinde hükümetin uygulamaya çalıştığı kentsel dönüşümler, adeta kentsel yıkımlar oluyor” diye konuştu. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com