CHP'den 'Türk' atağı

CHP'den 'Türk' atağı
CHP'den Meclis'e yasa önerisi..

CHP, "Türk", "Türkiye", "Cumhuriyet" ve "Milli" sözcüklerini ticaret unvanı olarak kullananların bunu kullanmaya devam edebilmeleri için Meclis'e yasa önerisi verdi.

Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş'ın yasa önerisinde, bu unvanları kullananlara yasak getirdiği tartışmalarına yol açan Türk Ticaret Yasası'nın 46. maddesinin şöyle değiştirilmesi istendi: "Bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar sahip olunan unvan hakları saklı kalmak kaydıyla, 'Türk', 'Türkiye', 'Cumhuriyet' ve 'Milli' kelimeleri bir ticaret unvanına ancak Bakanlar Kurulu kararıyla konabilir."

"MARKALAR İSİMLERİ İLE VAR OLUR"

Toptaş, önerisine ilişkin, bu unvanları kullananla adlarını değiştirmeleri yönünde Türk Ticaret Sicil Müdürlüklerince uyarılar gönderilmesinin bu şirketleri mağdur edeceğini belirterek şöyle dedi: "Markalar isimleri ile var olur. İsimleri değiştiği zaman yeniden marka olmak için uzunca süreye gerek duyacaklardır. Bu sürede var olamayan şirketler marka adlarını kaybettikleri zaman marka değerlerini de kaybederler. Bazı illerde Türk, Türkiye, Milli, Cumhuriyet gibi şirketlerinin adları olan firmalara tebligatlar yapılmaya başlamıştır. Cumhuriyet Sucukları, Habertürk TV, Kanaltürk TV, CNN Türk TV, Türk Ekonomi Bankası, Cumhuriyet Gazetesi gibi yüzlerce şirket mağdur olacaktır. Bu mağduriyetin ortadan kalkması gerekmektedir. Gerekçesi ile kanun teklifi verdim."(MUK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com