CHP'den tutuklu vekil teklifi

CHP'den tutuklu vekil teklifi
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, tutuklu bulunan şüpheli veya sanığın milletvekili olarak seçildiğinde derhal salıverilmesi ve yargılamanın tutuksuz olarak devam etmesi için kanun teklifi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM Başkanlığı’na, Ceza Muhakemesi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni sundu.
Teklif, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 108'inci maddesinin son fıkrasına “Tutuklu bulunan şüpheli veya sanık, milletvekili olarak seçildiğinde derhal salıverilir. Yargılama tutuksuz olarak devam eder ifadesinin eklenmesini öngörüyor.

Teklife göre, tutuklu bulunan şüpheli veya sanık, milletvekili olarak seçildiğinde derhal salıverilecek. Yargılama tutuksuz olarak devam edecek.

GEREKÇE

Teklifin gerekçesinde, toplumun seçme hakkını kullanarak, kendini temsil etmesi için seçip, parlamentoya göndermiş olduğu ve yine vatandaşlık hakkı olan seçilme hakkı vesilesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne parlamenter olarak seçilenlerin, haklarında herhangi bir ceza, nihai mahkeme kararı olmamasına rağmen, temsili demokrasiye zarar veren bir şekilde temel hakları olan seçilme haklarını kullanamadıkları belirtildi. Gerekçede, şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yasal ve demokratik seçim vesilesiyle üye olarak seçilenlerin artık kaçma, saklanma ve delilleri karartma şüphelerinin de ortadan kalktığının dikkate alınması gerekmektedir.
Bu bağlamdan yola çıkarak, hakkında kesinleşmiş, sabitlenmiş nihai mahkeme kararı bulunmayan bireyler, yasal ve demokratik bir seçim sürecinden geçtikten sonra parlamento çalışmalarına katılım sağlamalı ve yargılamaları tutuksuz olarak devam etmelidir.”

(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com