CHP’den yalan tanıklık için teklif

CHP’den yalan tanıklık için teklif
CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, “suç uydurma” ve “yalan tanıklık” suçlarının artırılması için kanun teklifi verdi. Teklife göre, yalan tanıklıkta bulunan kişi, altı yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, TBMM Başkanlığı’na, Türk Ceza Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi verdi. Kanun teklifi ile Türk Ceza Kanunu’ndaki “suç uydurma” ve “yalan tanıklık” başlıkları altında düzenlenen cezaların arttırılması öngörülüyor.

Gizli tanık uygulaması

Teklifin gerekçesinde “gizli “tanık” uygulamasına dikkat çekilerek, “Kamuoyunun yakından ilgilendiği davaların iddianameleri gizli tanık ifadeleri ile oluşturulmaktadır. Sadece gizli tanığın ihbar mektubu ya da beyanına dayanarak yürütülen davalar nedeniyle insanlar yıllarca tutuklu kalmakta, özgürlüklerinden yoksun kılınmaktadırlar” denildi.
“Gizli tanık” uygulamasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından da adil yargılama hakkının ihlali olarak görülmekte olduğu belirtilen gerekçede, şöyle denildi:

“AİHM içtihatları incelendiğinde, tanığın güvenilirliğinin veya beyanlarının inandırıcılığının test edilebilme olanağının sağlanmadığı durumların adil yargılama hakkının ihlali olarak yorumlandığı görülecektir.”

9 yıla kadar hapis

Teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle:
İşlenmediğini bildiği bir suçu, yetkili makamlara işlenmiş gibi ihbar eden ya da işlenmeyen bir suçun delil veya emarelerini soruşturma yapılmasını sağlayacak biçimde uyduran kimseye 9 yıla kadar hapis cezası verilecek.


Yalan tanıklık cezası artacak

3 yıldan fazla hapis cezasını gerektiren bir suçun soruşturma veya kovuşturması kapsamında yalan tanıklık yapan kişi hakkında 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına hükmolunacak.
Aleyhine tanıklıkta bulunulan kişi hakkında hapis cezası dışında adli veya idari bir yaptırım uygulanmışsa; yalan tanıklıkta bulunan kişi, 6 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com