CHP’den yeni seçim barajı teklifi

CHP’den yeni seçim barajı teklifi
CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, seçim barajının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesi için kanun teklifi verdi.

CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, TBMM Başkanlığı’na, Milletvekili Seçimi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ni sundu.

Teklif, Milletvekili Seçimi Kanununun “Genel baraj ve hesaplanması” başlıklı 33. maddesinde değişiklik öngörüyor.

TEKLİF NE GETİRİYOR?

Teklif ile yüzde 10 barajı yüzde 5’e düşürülüyor.

Teklif, Milletvekili Seçimi Kanununun “genel baraj ve hesaplanması” başlıklı 33. maddesinin, “Genel seçimlerde ülke genelinde, ara seçimlerde seçim yapılan çevrelerin tümünde, geçerli oyların yüzde 10'unu geçmeyen partiler milletvekili çıkaramazlar” fıkrasında yer alan “geçerli oyların yüzde 10’unu” ibaresini “geçerli oyların yüzde 5’ini” seklinde değiştiriyor. Ayrıca “Yüksek Seçim Kurulu, bütün illerden bu şekilde alınan bilgilere göre, Türkiye genelinde geçerli oyların toplamını yapar ve her siyasi partinin aldığı geçerli oy toplamını genel geçerli oy toplamına bölerek, siyasi partilerin ülke genelinde aldığı oy yüzdesini hesaplar ve yüzde onluk barajı aşan siyasi partilerin isimlerini il seçim kurullarına bildirir ve ilan eder” fıkrasında yer alan “yüzde onluk barajın” ibaresini “yüzde beşlik barajın” şeklinde değiştirilmesini öngörüyor.

GEREKÇE

Teklifin gerekçesinde, “Çok yüksek seçim barajlarının demokratik katılımı engellediği ve temsilde adaleti sağlayamadığı herkes tarafından kabul edilmesine rağmen barajın aşağıya çekilmesi zorunluluğu karşısında bu önerinin getirilmesi gerekmiştir” denildi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com