CHP'Lİ ACAR'DAN ADALET BAKANI'NA MOBBİNG SORUSU

CHP'Lİ ACAR'DAN ADALET BAKANI'NA MOBBİNG SORUSU
CHP'Lİ ACAR'DAN ADALET BAKANI'NA MOBBİNG SORUSU

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e "HSYK için aday olan ancak seçilemeyen adaylara bezdiri uygulanması, bütün hakim ve savcılara bir gözdağı değil midir?" diye sordu. ANKARA (ANKA)-CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e "HSYK için aday olan ancak seçilemeyen adaylara bezdiri uygulanması, bütün hakim ve savcılara bir gözdağı değil midir?" diye sordu.
CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, TBMM Başkanlığı'na, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
Anayasa değişikliğinin ardından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu için 17.10.2010 tarihinde yapılan seçimlerde aday olan ancak seçilemeyen hakim ve savcıların görev yerlerinin değiştirildiği, yetkilerinin azaltıldığı veya bezdiri (mobbing) uygulandığının bildirildiğini belirten Acar, şu soruları yöneltti:
"Anayasa değişikliğinin ardından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu için 17.10.2010 tarihinde aday olan ancak seçilemeyen hakim ve savcılardan kaçının görev yeri veya yetki ve sorumluluklarında, istekleri dışında bir değişim olmuştur? Bu değişikliklerin gerekçesi nedir? Ne tür değişiklikler olmuştur? Görev yeri ve sorumluluklarında değişim olan hakim ve savcıların isimleri nedir?
Görev yerleri ve sorumlulukları ile ilgili bir değişim olan hakim ve savcılardan HSYK'ya ya da yargıya başvuranlar olmuş mudur? Ne sonuçlar almışlardır?
HSYK için aday olan ancak seçilemeyen adaylara bezdiri uygulanması, bütün hakim ve savcılara bir göz dağı değil midir? Adalet Bakanı olarak, bu konuların incelenmesini sağlayacak mısınız? Yoksa süreç bilginiz dahilinde mi gerçekleşmektedir?
Son 10 yılda ve yıllara göre emeklilik, istifa ya da diğer nedenlerle kaç hakim ve savcı görevinden ayrılmıştır? Son 5 yılda ve yıllara göre, daha üst bir bölgede iken HSYK tarafından daha alt bir bölgeye atanan hakim ve savcı sayısı nedir? Bu kişiler hangi gerekçelerle, bu tür atamalarla karşılaşmıştır?
HSYK'nın işlemleri nedeniyle emekliliğini isteyen ya da istifa eden hakim ve savcı sayısı nedir?" (ANKA)
(MG/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com