CHP’li Ağbaba Pentagon'a başvurdu

CHP’li Ağbaba Pentagon'a başvurdu
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Kürecik’te bulunan radar üssünü ziyaret edebilmek için Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ABD Savunma Bakanlığı'na başvuruda bulundu.

Ağbaba, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Pentagon’a başvuruda bulunduğunu belirterek, “Herhalde Dışişleri Bakanlığı ne yapacağını bilmiyor. Bekliyoruz. Pentagon’a ayrıca yazdım, Dışişleri Bakanlığına ayrıca yazdım. Ben Türkiye Cumhuriyetinin seçilmiş bir milletvekili olarak kendi ilimde yapılan bu askeri tesis üssünü gezmek istiyorum, görmek istiyorum diye dilekçe yazdım” dedi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Kürecik’te bulunan radar üssünü ziyaret edebilmek için Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ABD Savunma Bakanlığına başvuruda bulundu.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 7 Mayıs 2012 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı’na yaptığı başvuruda, “Cevabi yazınızda; Malatya/Kürecik’te konuşlu radar üssünü ziyaret talebimin uygun bulunmadığı tarafıma bildirilmiştir. Ziyaret izni verilmemesinin gerekçesini, ziyaretimi gerçekleştirebilmek için gerekli koşulların neler olduğunun bildirilmesini, 15 Mayıs 2012 tarihine kadar bakanlığınızca uygun görülecek bir tarihte ziyaret izninin verilmesini ve dilekçemin yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NA BAŞVURDU

Ağbaba, 7 Mayıs 2012 tarihinde Dışişleri Bakanlığı'na yaptığı başvuruda da, 9 Mart 2012 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı'na Malatya/Kürecik’te bulunan radar üssünü 10 CHP milletvekili ile beraber ziyaret etmek için başvuruda bulunduğunu belirterek, “Genelkurmay Başkanlığı sözlü olarak yetkili makamın kendileri olmadığını Dışişleri Bakanlığına müracaat etmemizi belirtti. Bunun üzerine CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan bakanlığınıza yazılı olarak başvuruda bulundu. Bakanlığınızın yönlendirmesiyle Milli Savunma Bakanlığı yetkili olmadığını sözlü olarak tarafımıza bildirmiştir” dedi.

20 Mart 2012 tarihinde Dışişleri Bakanlığı'na, Milli Savunma Bakanlığı'na, İçişleri Bakanlığı'na, Başbakanlığa ve Cumhurbaşkanlığı'na söz konusu radar üssünü ziyaret etmek için tekrar yazılı başvuruda bulunduğunu ifade eden Ağbaba, dilekçesinde, “Fakat sadece Milli Savunma Bakanlığı'ndan cevap alabildim. Aldığımız cevapta gerekçe belirtilmeksizin ziyaret isteğimizin uygun görülmediği yazılı olarak bildirildi. Diğer makamlardan ise yazılı veya sözlü olarak bir cevap alamadım. Bu gelişmelerden sonra, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığına başvurma kararı almış bulunuyorum” dedi. Ağbaba, dilekçesinde şöyle dedi:

“Kürecik’te bulunan radar üssünü ziyaret edebilmek için Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı'na ekte sunulan dilekçemizin diplomatik kanallarla ulaştırılmasını ve gelişmelerin tarafıma yazılı olarak bildirilmesini arz ve talep ederim.”

Ağbaba’ın Dışişleri Bakanlığı'na yazdığı yazıda, ABD Savunma Bakanlığı’na muhatap dilekçe de yer aldı.

PENTAGON’A YAZILAN DİLEKÇE

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı'na hitaben yazılan 7 Mayıs 2012 tarihli Veli Ağbaba imzalı dilekçede, “Türkiye Cumhuriyeti Malatya Milletvekili olarak, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan Malatya/Kürecik’te yer alan radar üssünü ziyaret etmek istiyorum. Bunun için gerekli iznin verilmesini ve dilekçemin yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim” ifadesi yer aldı.

“DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ARACILIĞIYLA PENTAGON’A BAŞVURUDA BULUNDUM”

Konu hakkında ANKA’ya konuşan Veli Ağbaba, şöyle dedi:

“Bununla ilgili geçtiğimiz Mart ayı başından beri önce Genelkurmay Başkanlığı'na başvurduk. Genelkurmay Başkanlığı dedi ki; 'bizim yetkimiz yok, Dışişleri Başkanlığı'na başvurun.' Dışişleri Bakanlığı'na başvuru yaptık, cevabı Milli Savunma Bakanlığı'ndan geldi. Milli Savunma Bakanlığı'nın sözlü cevabı aynen şöyleydi, 'ilgili makamlarca izin verilmiyor' dediler. İlgili makamların kim olduğunu sorduk, cevap veremediler. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı'na, Başbakanlığa, Milli Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı'na yazı yazdım, 'burayı 1 ile 15 Nisan arasında görmek istiyorum' diye. Hiçbirinden cevap gelmedi sadece Milli Savunma Bakanı'ndan bir cevap geldi, 'reddedilmiştir' diye.”

Meclis’te bu durumu da gündeme getirdiğini ifade eden Ağbaba, “Dedim ki ben milletin vekiliyim, burada Türkiye topraklarında, neden bana izin verilmiyor, Pentagon’dan mı izin isteyeceğim, dedim” diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Pentagon’a başvuruda bulunduğunu kaydeden Ağbaba, şöyle dedi:

“Bir seçilmiş milletvekili geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Pentagon’a başvuruda bulundum. Herhalde Dışişleri Bakanlığı ne yapacağını bilmiyor. Bekliyoruz. Pentagon’a ayrıca dilekçe yazdım, Dışişleri Bakanlığı'na ayrıca yazdım. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin seçilmiş bir milletvekili olarak kendi ilimde yapılan bu askeri tesis üssünü gezmek istiyorum, görmek istiyorum diye dilekçe yazdım. Füze kalkanının kurulu olduğu tesisi. Oraya bir geçtiğimiz aylarda ihale yapıldı. Kürecik imar uygulaması diye bir ihale yapıldı. Bu ihaleyi 50 milyar lira karşılığında bir firma aldı. Oraya bir imar uygulaması yapıyor, orası sanırım bir İncirlik gibi üsse dönüşüyor, bir kışla yapıyorlar.” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com