CHP’li Akif Hamzaçebi : ‘4+4+4’ün iadesi kuvvetli ihtimal’

CHP’li Akif Hamzaçebi : ‘4+4+4’ün iadesi kuvvetli ihtimal’
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Milli Eğitim Komisyonu’nda kavgalı bir şekilde kabul edilen 4+4+4 teklifinin komisyona iade edilmesi konusunda kuvvetli bir ihtimal gördüğünü belirtirken, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in iade etmemesi durumunda Anayasa ya

Hamzaçebi,gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hamzaçebi, Afganistan’da düşen helikopterde hayatını kaybeden askerlere Allahtan rahmet dilerken, TSK ile ailelere sabır ve başsağlığı diledi.

Meclis Milli Eğitim Komisyonu’nda 4+4+4 tasarısının görüşmeleri sırasında çıkan kavgada komisyon başkanı Nabi Avcı’ya bant aparatı attığı yönündeki sorulara ilişkin Hamzaçebi, “Bir siyasetçi olarak böyle bir olayla anılmayı istemem, arzu etmem” dedi. Komisyon sürecinin kavga çıktığı Pazar gününe kadar demokratik devam ettiğini, teklifte bazı değişiklikler gerçekleştirildiğini ifade eden Hamzaçebi, “Pazar günü orada demokratik bir ortam yoktu. Konuşmadık, konuşamadık. Sayın Başkan kendi koyduğu kurala, sınırlamaya bile uymadı. Demokrat olamayan tavır bu. Komisyonda önerge verilmiş. Konuşmaları sınırlamışlar bundan sonra uzamasın diye. O önergeyi takip etse başkan o görüşmeler Pazar günü değil de Pazartesi bitecek, Salı bitecek” dedi.


BU İKTİDAR DEMOKRATİK DEĞİLDİR

Hamzaçebi komisyon görüşmelerinde, CHP’nin uzun konuştuğu, bazı söz alan kişilerin "bloke etmek" amacında olduğu eleştirilerine yönelik bir soruya şu yanıtı verdi:

“1997 yılında 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitime ilişkin kanun TBMM’de Milli Eğitim Komisyonu’nda görüşülürken bugün AKP’de olun, o gün Refah Partisinde olan milletvekilleri bu tasarıya karşı orada mücadele veriyorlardı ve konuşuyorlardı. Günlerce süren bir süreçtir o. O tasarı 11 maddelik bir tasarı ve 93 saat konuşulmuş komisyonda. Şimdi görüştüğümüz teklif 26 madde ve şu ana kadar 91 saat görüşülmüş. Yani 1997 yılındaki süreyi bugün tutturabilmek için 128 saat daha görüşmek gerekir. Şimdi Başbakan ve ekibinin CHP çok konuşuyor eleştirisi bu verdiğim örnek karşısında hiçbir makul gerekçeye dayanmıyor. Yani bu şudur; ‘Biz olursak konuşuruz, sıra CHP’ye gelince konuşamaz.’ Böyle şey olmaz. Milletvekilinin yapacağı şey konuşmaktır. Bizim bu süreçteki amacımız bir yandan görüşümüzü ifade ederken, bir yandan bu sürece milleti dahil etmek. En demokratik hakkımız bu. Bu hakkı bizim elimizden bir iktidar alıyorsa bu iktidar demokratik değildir.”


TEKLİFİN İADESİ KUVVETLİ İHTİMAL

Meclis Başkanı Çiçek’in, teklifi komisyona iade etmesi dışında bir seçeneği olmadığını söyleyen Hamzaçebi, “O zaman Sayın Meclis Başkanlığı makamını, kendi konumunu tartışmaya açmış olur. Biz bunu arzu etmiyoruz” dedi.

Hamzaçebi başka bir soru üzerine ise bu yasa konusunda “sine-i millet” diye bir şeyin söz konusu olamayacağını vurguladı. “Millet bize parlamentoda görev vermiş” diyen Hamzaçebi, şöyle devam etti:

“Biz o görevi burada yürüteceğiz. Biz parlamentoda demokratik bir şekilde bu yasanın mücadelesini yapacağız. Teklifin komisyona iade edilmesi konusunda kuvvetli bir ihtimali görüyorum. Meclis Başkanı ile birkaç kez görüştüm. Ondan böyle bir izlenim almadım. Meclis Başkanı sadece durumu tespit etti, irdeledik karşılıklı, herhangi bir kanaat ifade etmedi veya bana bir mimikte bulunmadı bir yorum yapmam için. Bir hukuk adamıdır Meclis Başkanı. Hukuku bir kenara atacağını sanmıyorum. Yoksa TBMM Başkanlık Makamı, Sayın Cemil Çiçek çok büyük bir tartışmanın konusu olacak.”

ANAYASA YAPIM SÜRECİ ZARAR GÖRÜR

Çiçek’in anaysa yapım komisyonunun başkanı olduğunu söyleyen Hamzaçebi, “Bu başkanlığı ancak tarafsız konumu ile yürütebilir. İçtüzüğe aykırı, anayasaya aykırı bir tutum karşısında Sayın Meclis Başkanı içtüzüğün, anayasanın gerektirdiği işlemi yapmazsa anayasa konusunda da tarafsızlığını yitiren bir Sayın başkan ile karşı karşıya kalmış oluruz. Anayasa yapım süreci zarar görür” ifadesinde bulundu.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com