CHP’li Ali Özgündüz'den ihale aksaklıkları için talep

CHP’li Ali Özgündüz'den ihale aksaklıkları için talep
CHP ihale sistemindeki aksaklıkların belirlenmesi için talepte bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, kamu alımlarında yaşanan sorunların, ihale sistemindeki aksaklıkların belirlenmesi ve bunların düzeltilmesi için dünya örneklerinin incelenmesi, konunun uzmanlarının görüşlerinin alınması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı’na verilen araştırma önergesinde, kamu alımlarında yaşanan sorunlarının Meclis’te kurulacak bir komisyonda araştırılması talep edildi.

Araştırma önergesinin gerekçesinde, Kamu İhale Kurumu (KİK)’nin, son günlerde basın yayın organlarına da yansıyan yolsuzluk haberleriyle gündeme geldiği belirtilerek şöyle denildi:

“Aslında KİK’te yaşanan olaylarla ilgili gelişmeler yeni değildir. Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan 2011 Yılı Türkiye İlerleme Raporu da KİK’te olanlara dikkati çekmek istemiştir.

Kamuoyunda, kamu alımları konusunda iktidarın şeffaflık sağlamaya istekli net adımlar atmadığı sürekli tartışılmaktadır. Bunun son örneği Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih ismini verdiği proje ile yaklaşık 10 milyar Liralık tablet bilgisayar alımının Kamu İhale Yasası’nın kapsamı dışında tutulmasında görmüş olduk. Akıllarda soru işareti kalmasına neden olacak bu düzenleme, zaten en büyük sorunu şeffaflık olan kamu ihalelerini bir kez daha gündeme taşımıştır.

Bu bağlamda; kamu alımlarında yaşanan sorunların, özellikle şeffaflığın önünde engel olan ihale sistemindeki aksaklıkların tespiti ve bunların düzeltilmesi için dünya örneklerinin incelenmesi, konunun uzmanlarının görüşlerinin alınması amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımızla arz ederiz.”


(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com