CHP'li Atilla Kart 12 Eylül Davası'nı yorumladı

CHP'li Atilla Kart 12 Eylül Davası'nı yorumladı
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, AKP'nin 12 Eylül Davası'na müdahil olma talebilini sansursuzhaber.com'da Serap Belovacıklı'ya değerlendirdi.

12 Eylül Davası’na AKP’nin müdahil olmasına neler söyleyeceksiniz?

Bu süreçte bir takım manipülasyonların, sanal sonuçların ortaya geldiğini görüyoruz. 12 Eylül ihtilalinin muhatabı sol düşünceler, sol partiler ve sol dünya görüşüdür . Bu yönüyle sol hem muhatap alınmış, hedef alınmıştır hem doğrudan mağdur olmuştur. Ancak ihtilallerin doğası sonucudur ki mağdur olan halkın bütünüdür. Demokrasinin tamamıdır. Bu süreçte ülkücü camia da örgütlü kesimler de mağdur olmuştur. Ama açık olan şudur: Burada asıl mağdur olan sol düşüncedir.

RÖPORTAJIN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!


CHP de bu çerçeve ve bu kapsamda doğrudan zarara gören konumdadır. Parti kapatılmıştır, Genel Başkanı hapse girmiştir, mal varlığına el konulmuştur. Türk Dil Kurumu, Türk tarih Kurumu’ndaki yapısı sorumluluğu sona erdirilmiştir. Bu sebeple müdahillik taleplerinin kabul edilmesi gereken kurumların en başında CHP gelmektedir. Bunun dışında doğrudan zarar gören başka kişi veya kurumlar da elbette müdahil olabilirler. Ancak AKP’nin müdahillik talebinin sembolik bir alam taşımasından öte hiçbir anlamı olamaz. Aksine AKP 12 Eylül’e minnet duyan bir konumdadır. 12 Eylül’ün getirmek istediği siyasi, sosyo-ekonomik tabloyu bugün AKP büyük ölçüde yerine getirmiştir. Bugün AKP 12 Eylül’ün ürünü olan bir siyasi partidir.12 Eylül’ün sebep, sonuç ve sorumlularıyla hesaplaşmak gibi bir dava söz konusu değildir. Geçici 15. Maddenin kaldırılması görüşmelerinde genel kurulda biz darbe girişimlerinin ve darbelerin insanlık suçu sayılması ve zaman aşımına uğramaması noktasında önerge verdik. Önergede grup adına ben konuştum. Hukuki anlamada ihtilal liderlerinin ellerindeki tüm savunma mekanizmaları yok edilmiş olacaktı. AKP bu önergemizi engelleyerek aslında ihtilal liderlerinin savunmasına katkı sağlamıştır, destek vermiştir. AKP bunun da hesabını vermek durumundadır. AKP neden darbelerin insanlık suçu kapsamına alınmasını engelledi? Bugün itibariyle yapılan yargılamanın kapsam olarak son derece anlamsız ve yetersiz olduğunu da yeri gelmişken ifade ediyorum Bu demek değil ki CHP olarak davaya müdahil olmayalım. Elbette olacağız. Bu sürecin yeterli olmadığını, gerçek fail ve sorumluların bütünüyle yargılanmasına yol açacak bir süreç olmadığını, bu nedenle iddianamenin yetersiz ve eksik olduğunu daha çok 12 Eylül’le hesaplaşma yapılıyor görüntüsü vermeye yönelik olduğunun altını çiziyorum.

Haber: SERAP BELOVACIKLI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com