CHP’li Atilla Kart CIA Başkanı David Petraeus’u Ankara gezisini değerlendirdi

CHP’li Atilla Kart CIA Başkanı David Petraeus’u Ankara gezisini değerlendirdi
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart TBMM’de basın toplantısı düzenledi. CIA Başkanı David Petraeus’un 2 günden bu yana Ankara’da görüşmeler yaptığına işaret eden Kart, “Bu ismi bir yerlerden hatırlıyoruz… 4 Temmuz 2003’te Süleymaniye’de askerlerimizin başı

Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, “Eğitim gibi toplumun en temel bir konusunda uzlaşma aramayan, parlamentoyu askıya alan bir siyaset anlayışı ile Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarının sürdürülebilir olmasının zorluğunu bir kez daha görüyoruz” dedi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM’de, “Civa zehirlenmeleri, çadır cinayetleri ve hükümetin dahli” konulu bir basın toplantısı düzenledi.

11 işçinin çadırda meydana gelen yangın sonucunda hayatını kaybettiğini de ifade eden Kart, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 11 Ekim 2008 tarihli Resmi Gazete’de “Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği” adıyla bir düzenleme getirdiğini belirterek, Yönetmeliğin Sağlık Kurulu Raporlarının Düzenlenmesi başlıklı 6. maddesinin 6. fıkrasında ise; “…Sağlık Kurulu Raporlarında sadece tıbbi teşhis bulunur, hastalığın mesleki olup – olmadığına dair tespit ve meslekte kazanma gücü azalma oranı belirtilmez…” denildiğini kaydetti. Kart, şöyle dedi:

“11 Ekim 2008 ile 22 Ocak 2011 tarihleri arasında, 27 ay boyunca hangi firmalar 27021 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmelik hükümlerinin himayesine alındı? 27 ay boyunca, özü itibariyle meslek hastalığı ve iş kazası niteliğinde olan olayların sayısı nedir? Bu olaylardan meydana gelen ölüm, yaralanma, meslek gücü kaybı oranları nedir?”

‘ASKERİMİZİN BAŞINA ÇUVAL GETİREN KOMUTAN ANKARA’DA’

CIA Başkanı David Petraeus’un 2 günden bu yana Ankara’da görüşmeler yaptığına işaret eden Kart, “Bu ismi bir yerlerden hatırlıyoruz… 4 Temmuz 2003’te Süleymaniye’de askerlerimizin başına çuval geçiren komutan…
Bu rejimin adı siyaset biliminde faşizmdir ve mandacılıktır. Ekonomik olarak da sömürgeleştirilmektir. Bilgi kirliliği, karartma, yandaş medya, hamaset, devlet nüfuzunun kötüye kullanılması ve akıl tutulması yoluyla tüm bu gerçeklerin karartıldığı ülkenin adı ise maalesef Türkiye’dir”
dedi.

‘TOPLUMSAL BARIŞIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL BAŞBAKAN’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Sivas Davası’ndan sonra “hayırlı olsun” dediğini belirten Kart, “Başbakan maalesef bölücülük duygusundan ve intikam alma duygusundan kendisini bir türlü kurtaramıyor. Türkiye’de toplumsal barışın, demokrasinin önündeki en büyük engel Başbakan’ın bölücü anlayışı ve demokrasi anlayışındaki sakatlıktır” dedi.

Bir basın mensubunun, “Meclis Milli Eğitim Komisyonu’nda yaşananlar Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışmalarını etkiler mi?” sorusuna Kart, şu yanıtı verdi:
“İhtilal kanunlarının değiştirilmesine ihtiyaç var, biz olaya böyle bakıyoruz, bu noktada samimi ve kararlıyız. Ama ilk günden beri de şunu söylüyoruz, diyoruz ki; biz bu siyaset zemininde varız bu gerçekleri anlatmak için, ancak AKP anayasa düzenlemesi konusunda ve demokratikleşme konusunda samimi değildir, dürüst değildir diyoruz. Bu tabloyu biz Anayasa Uzlaşma Komisyonu zemininde ve diğer zeminlerde anlatıyoruz. AKP’nin bu süreçlerde samimi olmadığı her geçen gün ortaya çıkıyor. Eğitim gibi toplumun en temel bir konusunda uzlaşma aramayan, parlamentoyu askıya alan bir siyaset anlayışı ile Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarının sürdürülebilir olmasının zorluğunu bir kez daha görüyoruz. Bunu halkımızın ve kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Bu vurgulamayı bu değerlendirmeyi Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda yarın Meclis Başkanı'yla yapılacak çalışmada da bu kaygılarımızı bir kez daha ifade etmek gereğini duyduğumuzu şimdiden ifade ediyorum.”
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com