CHP'li Aygün'den TBMM'ye dava

CHP'li Aygün'den TBMM'ye dava
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Meclis’te cemevi açılmasına ilişkin talebinin reddedilmesi nedeniyle, ”reddedilme gerekçesinin Anayasa ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu” gerekçesiyle TBMM Başkanlığı hakkında dava açtı.
Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi Başkanlığı’na gönderilmek üzere Tunceli Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliği’ne sunulan dava dilekçesinde, Aygün’ün TBMM Başkanlığı’na, Meclis’te bir cemevi açılması yönünde talepte bulunduğu belirtildi.
 
Dilekçede, TBMM Başkanlığı’nca, gönderilen yazıda, ”Aleviliğin ayrı bir din olmadığı, İslam’ın, tarihi sürecinde ortaya çıkmış bir zenginliği olduğu ve İslam dininin ibadet yerinin cami olduğu” gerekçe gösterilerek talebin reddedildiği ifade edildi.
 
Dilekçede, Anayasa ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu gerekçesiyle, söz konusu ”ret cevabının” iptal edilmesi talep edildi.
 
Hüseyin Aygün, konuyla ilgili basın açıklamasında, ”TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in, Diyanet fetvasına göre, Aleviliği ve cemevini inkar eden kararının” yargı tarafından iptal edileceğini umduğunu belirtti. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com