CHP'li Balbay'ın cezaevi notları

CHP'li Balbay'ın cezaevi notları
Sincan cezaevindeki Balbay, Kuray ve Kulaçoğlu neler söyledi?

CHP Milletvekilleri Veli Ağbaba, Özgür Özel, Nurettin Demir ve Muharrem Işık Sincan Cezaevindeki tutuklu vekillerle görüştü. Görüşen heyet içeriden notları derleyerek kamuoyuyla paylaştı.

Tutuklu Milletvekili Mustafa Balbay Anayasa Mahkemesi kararına uyulmamasına itiraz ederken, RedHack operasyonunda komik gerekçelerle tutuklanan Taylan Kulaçoğlu 'intikam almak' için kendisinin tutuklandığını söyledi. ‘17 Haziran’ adlı örgütün lideri olmaktan cezaevinde bulunan Sarp Kuray, “Ben nasıl bir örgüt lideriyim ki, başka üyem yok. Bizim gibi solcuların ölülerini seviyor bu memleket” dedi.

Görüşmelerde konuşulanların özetine bakıldığında CHP Milletvekili Balbay şunları söyledi;

   " Anayasa Mahkemesi’nin kararına karşı tutukluluğumun ikinci günündeyim. Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymayacaklarsa acaba neye uyacaklar. Artık ben bugünden sonra her türlü hukuka rağmen tutukluyum. 2004’ten beri Türkiye ’de var olan gerilimi yazıyorum. O dönemler bana karşı çıkılıyor, her şey sütliman deniliyordu. Ancak son dönemde ortaya çıkan belgeler yazdıklarımın gerçek olduğunu ortaya koyuyor. Anayasa Mahkemesi, milletvekilliği yapsın diyor. Sizler bir rapor hazırladınız. Tutuklu milletvekilleri raporu. Dünyadan ve Türkiye’den örnekler vardı raporda. Bizim dışımızda cezaevindeyken tutuklu olarak seçilen herkes tahliye oldu. Seçilip de içeride kalan sadece biziz, bu bile bizim ne kadar haksızlığa uğradığımızın kanıtıdır."
    
Manyak rumuzuyla "bilgisayarı en iyi kullanan şüpheli olduğu için önce gözaltına alınıp sonra da hukuksuzca tutuklanan Taylan Kulaçoğlu;

    "Oto hırsızlarıyla aynı koğuşta kalıyorum. Televizyonum yok burada. (CHP Komisyonu olarak Kulaçoğlu’nu biz televizyon alma kararı verdik) Polis hacklendiği için bir suçlu arıyor, kendilerini kurtarmaya çalışıyor. Ortada suç var bu nedenle suçlu yaratmaya çalışıyorlar. Beni tutuklayabilecekleri hiçbir suç unsuru yok. Aylardır izlendiğimi, takip edildiğimi fark ediyordum, orta düzeyde bilgisayar biliyorum. Hiçbir şekilde suçlanma gerekçem yok. Kaçma şüphem olduğu için bir kez daha gözaltına alınıp, tutuklandım. Kaçma şüphem olsaydı, Meclise sizin yanınıza gelmezdim. Hacklendikleri için karizmaları çizilmiş, intikam alınacak adam arıyorlar."
    
Sinema sanatçısı Nur Sürer'in de eşi olan, '16 Haziran' isimli hiç üyesi olmayan bir örgütün başkanı olmaktan müebbetle yargılanan Sarp Kuray;

     "Gerçek olan şu, bu ülkede yaşamak zor. Bizim gibi solcuların ölülerini seviyor bu memleket. 1971’de ölseydim Deniz Gezmiş gibi posterim asılırdı. Bu ülkede yurtseverleri sevmiyorlar, yurtseverlerin ölüsünü seviyorlar. 16 Haziran örgütünün lideri olmakla tutukladılar, iki şahit gösterdiler, normalde davanın düşmesi gerekiyordu. Ben nasıl bir örgüt lideriyim ki, başka üyem yok. AİHM karar verdi, bu şahitliklerle bu cezayı veremezsin dedi ama mahkeme AİHM’i dinlemiyor, şahitler böyle bir talimat almadım demelerine rağmen yine aynı cezayı aldım."  (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com