CHP'li belediyelerden 7'si kadınlara emanet

CHPli belediyelerden 7si kadınlara emanet
CHP'de bin 394 seçim bölgesi için 140 kadın aday başvuruda bulundu, aday gösterilen 53 kadından ise 7'si seçimleri kazanarak belediye başkanı oldu

ANKARA (AA) - BARIŞ GÜNDOĞAN - CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, yerel seçimlerde 140 kadın aday adayının başvuruda bulunması, aday gösterilen 53 kadından 7'sinin seçimleri kazanarak belediye başkanı olmasını, "Rakamlar elbette istediğimiz gibi değil ancak burdaki verilerle kadınların örgütlülüğü ve talepleri konusunda yol haritasını çizmeye devam edeceğiz" diye değerlendirdi.

Dokuzcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zorlu bir seçim maratonunu geride bıraktıklarını söyledi. Seçimler öncesi ve seçim sürecinde daha fazla kadına ulaşmak için çaba sarf ettiklerini anlatan Dokuzcan, hem aday adaylığı hem de adaylık sürecinde ise kadın adayları destekleyen kampanyalar yürüttüklerini belirtti.   

CHP'ye bin 394 seçim bölgesi için 140 kadın aday adayının başvuruda bulunduğunu bildiren Dokuzcan, bunlardan 53'ünün ise aralarında büyükşehirlerinde olduğu seçim bölgelerinden aday gösterildiğini kaydetti. 

Aydın'da büyükşehir belediye başkan adaylığını Özlem Çerçioğlu'nun kazandığını anımsatan Dokuzcan, Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde Zehra Özyol, Denizli'nin Bozkurt ilçesinde Birsen Çelik, İstanbul Avcılar'da Handan Toprak, İzmir Urla'da Sibel Uyar ve Konak'ta Sema Göktaş'ın seçimi kazanan diğer kadın adayları olduğunu dile getirdi. 

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova Belediye Başkanlığı'na da bir eğitimci olan Zerrin Güneş'in seçildiğini bildiren Dokuzcan, yine kadınların aday olduğu birkaç beldede ise itirazları olduğunu ve sürecin devam ettiğini aktardı. 

Kadın kolları olarak ilk etapta aday adaylığı sürecinde çok yoğun bir çalışma yaptıklarını ifade eden Dokuzcan, "Özellikle '7 ayda 7 bölge' çalışmamızda Türkiye'nin her yerinde kadın temsilinin yükselmesi için toplantılar düzenledik, düşüncelerimizi paylaştık" dedi. 

Yerelde kadın oranının parlamentoyla kıyaslanmayacak derecede az olduğunu değerlendiren Dokuzcan, şöyle konuştu:

"Yerelde kadının temsil oranı yüzde 1 düzeyinde. Oysa bu alan kadınların yüzde yüz hayatın içinde oldukları alan. Kadınların görünmeyen bir emeği var, bunun görünmesi gerekiyor. Öncelikle biz parti olarak bu oranı tüzüğümüzdeki yüzde 33 kotasına getirme gayretindeyiz. Yüzde 1'den yüzde 33 temsile çıkmak demek, ilke olarak 32 beyefendinin bu alandan çıkması demek. Bu rakamlara bakınca bunun kadınlar açısından ne kadar mücadele gerektirdiği ortaya çıkıyor. Bu aynı zamanda erkekler için de önemli, paylaşım açısından erkek bakış açısının gelişmesine yol açar." 

Aday adaylığı için 140 sayısının da düşündürücü olduğunun altını çizen Dokuzcan, bazı bölgelerde hiç aday başvuru olmazken, bazı yerlerde ise kadın adaylar açısından yoğunluk yaşandığını anlattı.

Tüm bunların hepsi üzerine bir değerlendirme yapacaklarını bildiren Dokuzcan, "Rakamlar elbette istediğimiz gibi değil ancak buradaki verilerle kadınların örgütlülüğü ve talepleri konusunda yol haritasını çizmeye devam edeceğiz" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com