CHP’li Dibek'ten basın özgürlüğü önergesi

CHP’li Dibek'ten basın özgürlüğü önergesi
CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, basın özgürlüğünün önündeki sorunların tespit edilmesi ve bu sorunların çözümlenmesi amacıyla Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı’na verilen önergede, kurulacak araştırma komisyonunda basın özgürlüğünün önündeki sorunların tespit edilmesi önerildi.

Önergenin gerekçesinde, şöyle denildi:

“İktidar, gazete sahiplerine milyar TL’lik vergi borçları çıkartarak, medya sahibi patronların diğer iş ve işletmeleri ile devletin yaptığı/yapacağı anlaşmaları engelleyerek kendine ‘biat’ eden bir medya oluşturmaya çalışmaktadır. Bu süreçte iktidara yandaş olmayan birçok gazeteci de işten çıkarılmıştır. Öte yandan çeşitli davalar kapsamında Türkiye’de yüze yakın gazeteci tutukludur. Emniyetin ve özel yetkili Cumhuriyet savcılarının gazetecilerden aldıkları ifadeler polis veya savcılık tarafından servis edilerek yargısız infaz yapılmaktadır.

AKP Hükümeti gerek direkt basını ve gazetecileri baskı altına almakta, gerekse ele geçirdiği yargı erki üzerinden muhalif gazetecileri hapsetmekte, yazmalarını engellemektedir.”
(NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com