CHP'li Emine Ülker Tarhan, glock marka tabancaları sordu

CHP'li Emine Ülker Tarhan, glock marka tabancaları sordu
CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele polisleri için alınması planlanan Glock marka tabancaları sordu. Tarhan, MKE'de 5 bin dolar satışı olan bu silahın "Emniyet mensuplarına 750 dolara

TBMM Başkanlığı'na İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in cevaplaması istemiyle bir soru önergesi veren Tarhan, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Mehmet Yeşilkaya imzasıyla 20 Mart 2012 tarihinde teşkilata gönderilen yazıya dikkat çekerek, 'Dairede ve taşra birimlerinde fiilen görev yapan personelimizin daha operasyonel, hafif ve etkili bir tabancaya ihtiyaç olduğu düşüncesiyle Savunma Sanayii Müsteşarlığı nezdinde girişimlerde bulunulmuş' denildiğini kaydetti. Yeşilkaya'nın yazısında 'görev süresince ikinci şahıslara devredilmemesi ve bir adet alınması şartı ile Avusturya yapımı GEN-4(son nesil) Glock-19 ve Glock-29 model tabanca satın alınmasına onay aldığı" ifade edildiğini söyleyen Tarhan şöyle devam etti:

"Fiyatları 750 dolar olarak belirlenen bu tabancanın normal satış fiyatı ne kadardır? Bu tabancanın Makina Kimya Enstitüsü'nde satış fiyatının 5 bin dolar olduğu doğru mudur? İnternette ikinci eli satış fiyatları bile 4 bin-7 dolar arasında değişen bu silahın sadece KOM personeli için 750 dolara satılması nasıl sağlanmaktadır?

Irak ve Afganistan'da görevli ABD askerlerince de kullanılan söz konusu bu silahların, ABD askerlerince PKK'lılara satıldığı ve PKK'nın da bunları kaçak yollardan Türkiye'de satarak gelir elde ettiği doğru mudur? PKK'nın kaçakçılık yoluyla gelir elde ettiği bu silaların, KOM Dairesi'nce izlerinin sürülmemesi için, sadece bu birime 750 dolara 'jest' olarak satıldığı doğru mudur?"

(SRK)
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com