CHP'li Erdoğdu AKP'nin yolsuzluklarını açıkladı

CHP'li Erdoğdu AKP'nin yolsuzluklarını açıkladı
CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, sansursuzhaber.com’da Serap Belovacıklı’ya gündemi değerlendirdi.

SansursuzHaber/OZELCHP’de yeni sarsıntılar yaşanıyor.  Gürsel Tekin istifa etti. Öncelikle bunun için ne söyleyeceksiniz?

Gürsel Tekin çok önemli bir siyasetçi. Anladığım kadarıyla uzun süreli bir yorgunluğu var. Biz genç milletvekilleriyiz. Gürsel Tekin hepimizin ağabeyidir. Be çok üzüldüm. Çünkü Gürsel ağabeyin yorulmaya hakkı yok. Genel Başkanımız da partimizin en şirin yüzlerinden birisi. Bu dönem bir sıkıntı oldu. Ben de çok üzülüyorum bu tartışmalara.   


 
CHP’nin durumu halka da yansıyor değil mi? Çünkü CHP’den beklentiler çok yüksek.

CHP’den beklentiler mevcut siyasi iktidar dolayısıyla çok yüksek. Kendi yaşam biçimini tehdit altında algılayan, bütün sosyal kesimler, toplumsal tabakalar CHP’den büyük bir beklenti içinde. Zor bir mücadele içindeyiz. Siyasetin kuralları AKP ile değişti ve çok da iyiye gitmedi. Böylesine kötü bir rakiple uğraşırken bizim de dikkatli olmamız gerekiyor. Bu olaylar da haklı olarak seçmenimizi üzüyor. Kısa zaman içerisinde çözeceğiz.

RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

BÖLÜM - 1

BÖLÜM - 2

BÖLÜM - 3


BÖLÜM - 4

İktidar partisinin kendi içindeki tartışmaları da o anlamda çok önemliydi. İktidar partisinin gizli kolu olan Fethullah Gülen cemaatiyle arada yaşanan tartışma var. İktidar partisi de aynı sıkıntıları yaşıyor ama CHP şeffaf bir parti. Daha eğitimli bir kesimden geliyor. Hepsi okuyan, takip eden insanlar. Bence çözülebilirdi. Kamuoyunda bu tartışmanın tarafı gibi görünen gerek Erdoğan Toprak, gerek Bihlun Tamaylıgil birey olarak çok kaliteli insanlar.

Okul sütü projesi var. Öğrencilerimiz hastanelik oldu. Hükümet kanadından tatmin edici olmayan açıklamalar geliyor. Bununla ilgili ne söyleyeceksiniz?

Bu aslında kötü yönetimin süt üzerinden çocuklara yansıması.  İhaleye çıkmadan bu sütün kalitesini nasıl kontrol edeceğinizi bilmeniz lazım. Çünkü bu süt çocuklara içirilecek. Bu süt bozuk çıkarsa ben firmalara hangi cezaları keseceğim? Bunları düşünmek lazım. İhaleyi ‘Ak’ diye bir şirkete vermişler. Siz o şirketi kayırmak isterseniz  cezaları düşük tutarsınız. İnanılmaz cezalar kesilmesi gerekiyor. ‘Bünye alışık değildi’ diyorlar. Sen bunu öngörmek zorundasın. Bu proje aslında bizim projemizde. Seçim beyannamemizde vardı. AKP bu projemizi de kötü uyguladı.  Ben ihalesine de baktım. Birer ikişer firma ihaleye girmiş. Ayrıca Tarım Bakanlığı ihale konusunda  sabıkalı. Tarım Bakanlığı’nın Toprak Mahsulleri Ofisi var. Çiftçi için çok önemli. Çünkü destekleme alım fiyatları bunun üzerinden belirleniyor. İhalelerine baktım.2005 yılında beri 20’ye yakın deniz taşıma ihalesi yapılıyor. Bunlar da ihale yapmıyorlar.  Bir tek firma, Marvel  Denizcilik diye bir firmayı çağırıyorlar ve 100 trilyon bu firmaya ödeniyor. Kimdir bu Marvel Denizcilik?  Niye ihale yapmazsınız? Çünkü bir tek firmayı çağırdığınızda ihale yapmazsınız. Kötü yönetim, yolsuzluk hayatın her yerinde.13 Mayıs’ta CHP İstanbul İl Kongresi yapılacak. Kılıçdaroğlu’nun şu an il başkanlığı yapan Oğuz Kaan Salıcı’yı desteklediği konuşuluyor. Bir Genel Başkanın adaylardan birine yeşil ışık yakması sizce doğru mu?

Kılıçdaroğlu böyle bir yeşil ışık yakmadı. Ama tabi ki İl Başkanını kendisi atadı. Oyunu ondan yana kullanabilir. Kesinlikle Genel Başkanımız ‘şuna oy verin’ demez.

Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir yönetmelik hazırladı. Yeni yönetmelikte en dikkat çeken konu lise çağındaki çocuklara evlilik izni verilmesi. CHP’nin bu konuya bakışı nedir?

Lise çocuklarının Türkiye’de evlenmesi çok acı bir gerçek. Devletin yapması gereken öncelikle iyi mi kötü mü şeklinde tavır koymak. Bizce bu çok kötü bir şey. Çocuk yaşta bir kızın evlendirilmesi, çağdışı, ilkel bir yaklaşım. AKP bu yaptığı hareketlerle bunları kolaylaştırıcı adımlar atıyor. AKP’nin kadına, kız çocuğa bakışı bu. 9 yaşındaki çocuğun ergenlik yaşına geldiğini düşünüyorlarsa bu çok sapıkça bir zihniyet.


Milli Eğitim Bakanlığı’nın tepki çeken bir 19 Mayıs kararı vardı. Alper Ayan adında bir genç bunu Danıştay’a götürdü ve kararı bozdurdu. Atatürk’ün kurduğu CHP neden bunu yapmadı da bir genç yaptı?

AKP’nin Cumhuriyet’le, Atatürk’le, milli bayramlarla ilgili bir problemi var. Yarın öbür gün 23 Nisan için de böyle bir karar çıkacak. AKP’nin sistemle bir problemi var. Zaten yönetim şekillerine baktığımızda da yarı padişahlık şeklinde hareket ettikleri de çok net bir şekilde görünüyor.

İhaleler konusunda bilgi sahibi olduğunuzu biliyorum. Hükümete ihaleler konusunda getireceğiniz bir eleştiri var mı?
O kadar çok ki. Bizim memurumuz, emeklimiz maaş zammı ister. AKP’de çıkıp ‘Biz bunlara yüzde 30 maaş zammı yapsak yıllık 5-6 milyar dolar para eder’ der.  Biz İran ve Rusya ile doğalgaz anlaşmaları yapıyoruz. Doğalgaz anlaşmaları yaparken kural şöyledir: Ben senden 100 liralık doğalgaz alacağım. 80 liraya kadar sana garanti ediyorum.80 liralık doğalgazı alamazsam almadığım kadarını sana vereceğim.
Biz AKP döneminde öyle kötü anlaşmalar yapmışız ki bu 80 liralık gaz yerine 60 liralık gaz alıyoruz o 20 liralık farkı da İran’a ve Rusya’ya sürekli ödüyoruz. Bu yaklaşık olarak 5 milyar dolar yapıyor. Alamadığımız doğalgazın parasını ödüyoruz. Biz diğer taraftan fakire ısınsın diye 2 milyar dolarlık kömür dağıtıyoruz. Biz diyoruz ki, Ey AKP  sen 2 milyar dolarlık kömür dağıtacağına bu doğalgazı dağıt. Zaten bunu kullanamıyorsun bari fakir kullansın. Bunu yapmıyor iki taraftan vuruyor. Çünkü bir kömür yolsuzluğu vardır. Kömürü iki tane şirketten, ihalesiz alıyorlar ve o şirketlere para aktarıyorlar.

Elektrik sektöründe bir çok yolsuzluk var. Bir tanesini anlatayım. İki tane şirket bir iletim ihalesine giriyor. Fiyat üzerinde rekabet var. Biri 44 trilyon 388 milyon 888 bin teklif veriyor. Diğeri de bin lira fiyat farkı olan bir teklif veriyor. Ve bir firma kazansın diye evrakta tahrifat yapıyorlar. Bu ihaleye fesat karıştırmak. Bunu bir CHP belediyesi yapsa temizlik işçilerini bile hapse atarlar.

Haber: SERAP BELOVACIKLI

Kamera- Fotoğraf: BORA TOPRAKCI

 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com