CHP'li Hamzaçebi: "Başkana değil, masaya attım"

CHP'li Hamzaçebi: "Başkana değil, masaya attım"
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifinin komisyonuna damga vuran ‘bant aparatı’yla ilgili açıklamalarda bulundu. Hamzaçebi ‘Komisyon Başkanı’nı hedef almadım. Beni fark etmesi için başkanın olduğu masaya attım

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifinin komisyonda görüşmelerinin yenilenmemesi halinde uzlaşmanın adının bile söylenemeyeceğini belirtti.
      
KOMİSYONDAKİ GERGİNLİĞİ ANLATTI
       
Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifinin komisyondaki görüşmelerine değinen Hamzaçebi, Komisyon Başkanı Nabi Avcı'nın, “bir bant aparatı ile dolaştığını ve hukuk dışı uygulamalarını bu şekilde örtmeye çalıştığını” iddia etti. Görüşmelerde yaşanan gerginliği anlatan Hamzaçebi,  kendisinin konuşmak için Komisyon Başkanı'nın bulunduğu divana yaklaşmaya çalıştığını, ancak divanın önünün adeta etten duvarla örüldüğünü ifade etti.

“FARK ETMESİ İÇİN MASAYA ATTIM”

Hamzaçebi, “ Bu arada koruma zannettiğim kişi bana engel oldu. Hoş olmayan kelimeler sarf etti, itmeye çalıştı. Başkanın beni fark etmesi için plastik bir bant aparatını Başkanının bulunduğu masaya attım. Bunu Başkanı hedef alarak yapmadım. Komisyon Başkanı o güne kadar demokrat bir tavır sergiliyordu. Ancak bütün erdemler kolay hak edilmez. Onun demokratlığı Pazar günü sınandı ve bu sınavda sınıfta kaldı” diye konuştu.

“SES KAYITLARINI DİNLEYECEĞİZ”

Akif Hamzaçebi ayrıca, bazı ifadelerin tutanaklara yansımamış olabileceğini, bu nedenle komisyon görüşmelerinin ses kayıtlarını da dinleyeceklerini belirtti. Hamzaçebi, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e çağrıda bulunarak, komisyon görüşmeleri Anayasa ve İçtüzüğe aykırı olduğunu iddia ettiği teklifi iade etmesini istedi.

“GÖRÜŞME YENİDEN YAPILMALI”

Hamzaçebi, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Teklifin, bir uzlaşma komisyonu kurularak yeniden değerlendirilebileceği yönünde haberlerin anımsatılması üzerine Hamzaçebi, bunu kabul edemeyeceklerini, teklifin komisyona iade edilerek görüşmelerinin yeniden yapılması gerektiğini söyledi. Akif Hamzaçebi, “Komisyonun görüşmeleri yenilenmezse uzlaşmanın adı bile söylenemez”  dedi.

Hamzaçebi, başka bir soruyu yanıtlarken, teklif üzerindeki görüşmelerin kapalı oturumda yapılması gibi durumun söz konusu olamayacağını ifade etti. Komisyondaki konuşma sürelerine ilişkin bir soru üzerine Hamzaçebi, 1997 yılında 8 yıllık kesintisiz eğitimle ilgili 11 maddelik yasanın görüşmelerinin 93 saat sürdüğünü, komisyon üyesi olmayan 113 milletvekilinin de görüş bildirdiğini söyledi.

Hamzaçebi, “Bugün AKP'nin yönetim kadrosunda olanlar o gün Refah Partisi’nin milletvekiliydi. Bu, AKP'nin halk desteği arttıkça, oy oranı arttıkça giderek daha otoriter olacağını gösteriyor. Otoriter kelimesi de artık AKP’yi tanımlamaya yetmiyor, diktatörlüğü gitmektedir” dedi.

“SANKİ İKTİDARDA AKP DEĞİL CHP VAR”
 
Hamzaçebi, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP'ye yönelik gergin bir üslup kullandığını söyledi. Kendilerinin bu üslupla yarışma gibi bir niyetlerinin olmadığını belirten Hamzaçebi, “Sayın Başbakan'a cevap verme gibi bir niyetimiz kesinlikle yok. Bu üslubu Sayın Başbakan'a bırakıyoruz” dedi.

Erdoğan'ın, konuşmasında sanki iktidarda AKP değil de CHP varmış gibi ifadeler kullandığını savunan Hamzaçebi, bunun bir popülizm olduğunu ileri sürdü. “CHP'yi hedefine koyan bir Başbakan var” diyen Hamzaçebi, Erdoğan'ın,  sıkıştığı yerde 1930'lu, 40'lı yıllara giderek tarihteki olayları gerçek bağlamından koparıp bugüne uyarladığını iddia etti.

İstanbul'da 11 işçinin ölümüyle sonuçlanan yangına da değinen Hamzaçebi,  Başbakan Erdoğan'ın, ölen işçilerin hesabını vermesi gerektiğini söyledi.  İşçilerin göz göre göre ölüme terk edildiğini öne süren Hamzaçebi, bir sigorta evrakını göstererek, işçilerin, öldükleri günden bir gün önce sigortalı yapılmak istendiğini söyledi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com