CHP'li İlhan Cihaner'den Sivas davasına ret veren AKP'ye tepki

CHP'li İlhan Cihaner'den Sivas davasına ret veren AKP'ye tepki
CHP Milletvekili İlhan Cihaner, Sivas Katliamı davasının zamanaşımına uğramaması önergesinin reddedilmesiyle ilgili konuştu. Cihaner, AKP milletvekilleri için “O davanın avukatları, kendi müvekkillerini kurtardılar” dedi.

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Sivas Katliamı davasının zamanaşımına uğramaması önergesini reddeden AKP'li milletvekilleri hakkında konuştu. , "Sivas Katliamında failleri kim gizliyorsa sorumlusu odur" diyen Cihaner, AKP’nin bu tavrının sürpriz olmadığını ifade etti.

SİYASİ AHLAKSIZLIK

"AKP faili meçhul cinayetler konusunda da benzer yaklaşımda bulundu” diyen Cihaner, “ Bu konuda araştırma komisyonu kurulması için verdiğimiz teklifler geri çevrildi. Hükümet bu tür olayları halkı kamplaştırmak için kullanıyor. AKP kadrolarının başka türlü bir tavır almasını beklemiyorduk.  AKP'nin acıları sömürmesi ancak bu konularda çözüm üretmemesi, çok sık başvurduğu bir siyasi ahlaksızlıktır" ifadelerini kullandı.


‘BU SUÇ ZAMANAŞIMI KAPSAMI DIŞINDA’

Sivas Davasında zamanaşımı olmayacağını da savunan CHP Milletvekili Cihaner, "Davada, olayı gerçekleştiren görünürdeki bir çok sanığın yargılaması yapıldı. Firari sanıklarla ilgili arama kararları ise devam ediyor. Ancak Sivas Davasında zamanaşımı olmaz. İddia edildiği gibi bu katliamın arkasında başka bir yapılanma varsa, bu yapılanmanın ortaya çıkartılması lazım. Sivas'ta işlenen suç 'mütemadi suç' kapsamındadır. Kanuna göre 'mütemadi suçlar' zamanaşımı kapsamı dışındadır" dedi.

‘KENDİ MÜVEKKİLLERİNİ KURTARDILAR’

AKP'li bazı vekillerin Sivas davasının sanıklarının avukatlığını yaptıklarını hatırlatan İlhan Cihaner, "O davanın avukatları, kendi müvekkillerini kurtardılar. AKP, çeteleri, karanlık güçleri ve katliamları aydınlatmak yerine üstünü örtüyor" şeklinde konuştu.

"AKP yargısı Türkiye'nin taraf olduğu sözleşmeleri uygulamıyor" diyen Cihaner, insanlığa karşı işlenen katliam suçlarının zamanaşımına tabi olmadığını ve bunun uluslararası hukuk tarafından da garanti altına alındığını vurguladı.

‘AKP GEÇMİŞLE HESAPLAŞMA KONUSUNDA SAMİMİYETSİZ’

Zamanaşımı önergesinin reddedilmesi ile AKP'nin geçmişle hesaplaşma konusundaki samimiyetsizliğinin ortaya çıktığını savunan CHP'li Cihaner, "Başbakan Dersim konusunda özür dilemediği halde medya bunu 'özür diledi' diye yansıttı. Başbakan o konuşmayı yaparken seçtiği sözcüklerle, vücut dili ile zaten samimi bir özür dilemekten çok uzak olduğunu göstermiştir. Diğer yandan genel başkanımıza 'Özür dile' çağrısı yapıyor. Sayın Kılıçdaroğlu neden özür dilesin? Mağdurun özür dilediği nerede görülmüştür? Sayın Kılıçdaroğlu Dersim olayında mağdurdur" dedi.

‘BAŞBAKAN ATEŞLE OYNUYOR’

Adıyaman'da Alevi yurttaşların evlerinin işaretlenmesi konusunda İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına da değinen İlhan Cihaner, "Bu ülkede Maraş, Çorum ve Sivas olayları yaşanmıştır. Alevi yurttaşlarımızın bu konulardaki hassasiyetini hükümetin hafife alma şansı yoktur. Başbakan, bütün toplumun başbakanı olduğunu göstermek yerine ateşle oynuyor. Her türlü ayrışma noktasını kaşıyor ve buralardan oy devşirmeyi tercih ediyor. Bu tür konularda muhalefeti ve medyayı suçlamak bir siyasi ahlaksızlıktır" dedi.
(SRE)
 
 
 
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com