chp'li ince AKP'li Çelik'i kendi silahıyla vurdu!

chp'li ince AKP'li Çelik'i kendi silahıyla vurdu!
AKP'li Çelik'in sözleriyle başlayan mezhep tartışmasında CHP'li Güler'den 'özür dile' çağrısı geldi. Muharrem İnce de Çelik'in Milli Eğitim Bakanı olduğu sıradaki genelgesini hatırlattı: İsrail'le inanç ortaklığınız mı

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in "Acaba Sayın Kılıçdaroğlu mezhep yakınlığı dayanışmasıyla mı Suriye'ye bu manada sahip çıkıyor" sözlerine CHP'den tepkiler sürüyor. CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, Çelik'in sözlerinin, AKP'nin dünyaya bakış açısını göstermesi bakımından "ibret verici" olduğunu belirterek "Sayın Çelik'e düşen şey, hiç zaman yitirmeden, maksadı aşan mezhepçi ifadeleri için kamuoyumuzdan özür dilemektir" dedi.

Güler, yaptığı yazılı açıklamada CHP heyetinin Suriye'den dönmesinden sonra Çelik'in yaptığı açıklama ile "suçüstü yakalandığını" ifade ederek, "Çelik açıklamasıyla hem kendisinin hem de partisinin düşünce ve politika sistemine laik devlet anlayışının değil, mezhepçilik anlayışının temel olduğunu ilan etmiştir. Sayın Çelik'in CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu acaba 'mezhep yakınlığı nedeniyle mi Suriye sahip çıkıyor?' biçimindeki sözleri, içerdiği anlamsız ve yersiz iddiadan çok, AKP'nin dünyaya bakış açısını göstermesi bakımından ibret vericidir" dedi.

Laik Türkiye Cumhuriyeti'nde iktidar partisi adına konuşan bir sözcünün komşu bir ülkedeki olayları, bir mezhep çatışması eksenine yerleştirmeye çalışmasının kabul edilemez olduğunu belirten Güler, "Mezhep farklılıklarından söz etmek Cumhuriyetimizin temel felsefesine aykırıdır ve her zaman olduğu gibi günümüzde de çok tehlikelidir. Suriye'deki olayları mezhep çatışması eksenine çekmek, bu ülkeye ve dolayısıyla Türkiye ve bölgeye yapılacak en büyük kötülüktür" görüşüne yer verdi.

-"SONUÇLARI DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI İLE PAYLAŞACAĞIZ"-

Çelik'in "CHP Türkiye'nin Baas partisidir" sözlerinin ise "hem talihsiz, hem ölçüden yoksun" olduğuna işaret eden Güler, "Cumhuriyetimizin kurucusu ve teminatı olan CHP'yi suçlamaya, olduğundan başka türlü göstermeye AKP'nin gücü yetmez. Kamuoyumuz bu tür yakışıksız ve kışkırtıcı ithamlara itibar etmeyecektir. Sayın Çelik'e düşen şey, hiç zaman yitirmeden, maksadı aşan mezhepçi ifadeleri için kamuoyumuzdan özür dilemektir" dedi.
Çelik'in açıklamasının, Suriye'de olup bitenlerden habersiz ve bilgisiz olduğunu gösterdiğini savunan Güler, şunları kaydetti:
"CHP'nin Hükümetin yanlış politikalarını desteklemek diye bir görevi yoktur. Suriye'yi ziyaret eden heyetimiz, AKP'nin görmeyi başaramadığı gerçeklerle donanıp gelmiştir. Hükümet'in biz ana muhalefet partisine ve halkımıza bilgi vermemesine karşın, CHP, Suriye ziyaretinin sonuçlarını öncelikle Dışişleri Bakanlığı ve tüm ilgili kesimlerle paylaşacaktır."(

CHP'Lİ İNCE GENELGE İLE VURDU

CHP Grup Başkanvekili ve Yalova milletvekili Muharrem İnce, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in "Türkiye'nin Baas Partisi CHP'dir' sözlerine sert yanıt verdi. İnce, "Suriye ile mezhepsel yakınlıktan söz ediyor. O zaman siz de İran'dan İsrail'i korumak için füze kalkanı kurdurduğunuza göre İsrail'le bir inanç ortaklığınız mı var?" diye sordu.

Muharrem İnce CHP İzmir il binasında düzenlediği basın toplantısında iktidarın son günlerde dış politika konusunda komşularla sıfır sorun mantığı ile başladığı davranışlarla bugün sıfır komşu noktasına gelindiğini söyledi. Başbakan'ın "Dostum, arkadaşım" dediği devlet başkanlarının bugün batılı emperyalimizin kucağına atıldığını öne süren İnce, "Bir de AKP'nin borazanı Hüseyin Çelik var. Ağır hakaretlerde bulundu. Çamur attı" dedi.

Hüseyin Çelik'in Milli Eğitim Bakanlığı dönemindeki atamalarında mezhep ayrımı yaptığının bilindiğini, son açıklamalarından sonra dış politika anlayışının da da mezhepler üzerine kurulduğunun görüldüğünü söyleyen İnce, "Galataport'u, Kuşadası Limanı'nı, TÜPRAŞ hisselerini Yahudi işadamlarına peşkeş çekenler bugün bizi İsrail'e yakın olmakla, Genel Başkanımızı avukatı olmakla suçluyor. Aslında İsrail'in gizli avukatı, örtülü taşeronu olan AKP, bugün çamur atma politikasının en son versiyonunu gösteriyor" dedi.

Muharrem İnce, basın toplantısında Milli Eğitim Bakanlığı Müşteşarlığı'nın 13 Şubat 2009 yılında, Hüseyin Çelik'in bakanlığı döneminde 'Çeşitli ürünlerin boykot edilmesi' hakkında yayınladığı bir genelgeyi basın mensuplarına gösterdi. Çelik tarafından bu genelgenin yayınlatıldığını belirten İnce, şunları söyledi: "Genelgede Çelik açık açık İsrail'in avukatlığını yapıyor. Okullarda İsrail malları boykot edilmemesini, bu malların okullarda rahat rahat satılabilmesini istiyor. Gerçek avukatlık böyle olur. Bize 'darbeci' dediler, sonra 12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren'in avukatı AKP'li Adalet Komisyon başkanı çıktı. Bize 'İsrail'in avukatı' diyor, kendisi kendi imzasıyla İsrail'in avukatlığını yapıyor. Siz füze kalkanını kimi kimden korumak için kuruyorsunuz? Bu çok net İsrail'i İran'dan korumak için füze kalkanı kuruyorlar. Şu genelgeye Çelik'in ne cevap vereceğini merak ediyorum. Çelik, bize çamur atmaktan vazgeçsin. İnsanda biraz yüz, utanma, edep, ar olur. Bu imza senin değil mi?"

Hüseyin Çelik'in CHP'ye "Türkiye'nin baas partisi" dediğini belirten İnce, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çelik'e soruyorum. Kaddafi'den senin Genel Başkan'ın insan hakları ödülü aldı. Sonra gitti Kaddafi'yi batılı emperyalistlerin kucağına attı. Yahudi ödülü aldı. Sonra İslam'a hizmet ödülü aldı. Ödülü aldığı insanları sonra batılı emparyalistlere teslim eden bir partidir. Esad için 'dostum kardeşim' demedi mi? O zaman biz mezhep olayını gündeme getirdik mi? Mezheple dış politikanın ne alakası var? Bize 'Baas Partisi' diyor. Önce kendi Genel Merkezleri'ndeki tabelaya bir baksın. Sonra aynaya baksın. İçinden 'dostlarını kardeşlerini satan parti kim' diye sorsun. Bize Baas Partisi diyene kadar dostlarını, kardeşlerini satan partiyi aynada görsün."

Muharrem İnce, Çelik'in CHP'ye yönelik olarak "Suriye ile ilgili bir mezhepsel yakınlıkları mı var" dediğini belirterek Çelik'e yönelik sert sözler söyledi. İnce, "Siz İran'dan İsrail'i korumak istiyorsunuz. Bunun için de füze kalkanı kurduruyorsunuz. O zaman sizin İsrail ile gizli bir inanç ortaklığınız mı var?" diye sordu. İnce, Milli Eğitim Bakanlığı genelgesini de "İşte İsrailin avukatı Hüseyin Çelik'in belgesi bu" diye basın mensuplarına gösterdi.

GENELGE

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in Milli Eğitim Bakanlığı döneminde, okullarda İsrail mallarının boykot edilmemesine ilişkin genelgesi şöyle:

"İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını finanse ettiği iddiasıyla Türkiye'de bulunan birçok uluslararası şirkete ve ürenlerine yönelik boykot çağrıları yapıldığı, çeşitli kurumların bu yönde girişimleri olduğu, bu faaliyetlerde okulllarımızın ve öğrencilerimizin de kullanılabileceği duyumları alınmaktadır.
Dünyada global ekonomik krizin yaşandığı ve birçok ülkenin bu krizden olumsuz etkilendiği, ülkemizin etkilenmemesi için çeşitli önlemlerin alındığı bilinmektedir. Ülkemizin uluslararesı alanda ekonomik gücünü arttırmak ve yatırımcı güvenini sağlamak için yıllardır verdiği mücadele sonucunda gelinen nokta memnuniyet verci olup bu kapsama çalışmalara devam etmektedir. Bu süreçte uluslararası firmalar ülkemizde doğrudan yatırımda bulunarak, yaptıkları ihracat, sağladıkları istihdam ve ödedikleri vergileri ülkemizin ekonomisine ve insanına büyük katkılar sağlamaktadır.
Gazze'de yaşananlar herkesi büyük üzüntüye sevk etmiş ve kalıcı barışın sağlanması için ülkemiz tüm kurum ve kuruluşları ile bir bütün olarak gerekeni yapmış ve yapmaya da devam etmektedir. Global ekonomik krizden etkilenmemek ve Gazze'deki barış sürecini olumsuz etkilememek için, okullarımızda yukarıda belirtilen olumsuz girişimlerin olmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını rica ederim. Doç. Dr. Hüseyin Çelik Milli Eğitim Bakanı.13.02.2009"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com